RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nie ma porozumienia ws. przewozów. „To, co zaproponowała nam Rosja, jest nie do przyjęcia”

Fiaskiem zakończyła się trzydniowa runda rozmów nt. pozwoleń na wjazd do Rosji dla polskich kierowców. W spotkaniu polskich i rosyjskich ekspertów uczestniczyli wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit oraz jego rosyjski odpowiednik, Nikołaj Asauła. Umówiono się już na kolejne spotkanie. Jak mówił wiceminister, „to co zaproponowała nam Rosja, jest nie do przyjęcia”.

Co dalej z polskimi firmami w Rosji? We wtorek ciąg dalszy rozmów w sprawie przewozów

W resorcie infrastruktury prowadzono rozmowy zespołów eksperckich w ramach polsko-rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów...

zobacz więcej

Według strony polskiej, porozumienie było już blisko. Nie było natomiast zgody co do szczegółów, dotyczących m.in. zasad, na jakich mogliby funkcjonować polscy przewoźnicy w Rosji.

– Strona rosyjska wprowadziła nowe prawo, które jest bardzo niekorzystne i eliminujące polskich przewoźników z tego rynku. Próbowaliśmy ustalić takie warunki, by dotkliwość tego prawa była mniejsza. Niestety, to co przedstawiła nam strona rosyjska, okazało się nie do przyjęcia. Próbowaliśmy rozstrzygnąć to na gruncie umowy między Polską a Federacją Rosyjską. Jednak strona rosyjska chciała stosować prawo Federacji, co jest sprzeczne z prawem międzynarodowym i tak naprawdę chcieli nam narzucić swoje warunki. A gdybyśmy je przyjęli, oznaczałoby to, że 85 proc. naszych przewoźników zostanie wyeliminowanych z rynku rosyjskiego – powiedział wiceminister Jerzy Szmit.

Rosja od lutego wstrzymała wydawanie pozwoleń na przewóz dla polskich ciężarówek, Polska odpowiedziała tym samym.

Nasi negocjatorzy wskazują, że obecna sytuacja jest niekorzystna także dla Rosji. Na kryzysie traci przede wszystkim rosyjska gospodarka, bo po zamknięciu tranzytu przez Ukrainę i Turcję to przez Polskę wiedzie jedyny szlak towarowy z Europy Zachodniej do Rosji.

Polska jest jednym z liderów europejskich przewozów drogowych. Liczbę tirów zarejestrowanych w naszym kraju szacuje się na około 150 tysięcy. Mniej więcej jedna piąta z nich obsługuje przewozy do Rosji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej