RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

IPN: nie będzie debaty w sprawie „Bolka”. Wałęsa sam ją zaproponował, potem się wycofał

Lech Wałęsa zrezygnował z debaty w IPN na temat swojej przeszłości (fot.arch.PAP/Adam Warżawa)
Lech Wałęsa zrezygnował z debaty w IPN na temat swojej przeszłości (fot.arch.PAP/Adam Warżawa)

„Prezydent Lech Wałęsa oświadczył, że odrzuca zaproponowaną przez IPN formułę debaty. W tej sytuacji spotkanie się nie odbędzie” - poinformował Instytut w komunikacie. Debata, organizowana na prośbę byłego byłego prezydenta, miała się odbyć 16 marca i dotyczyć jego politycznej przeszłości. Przed południem Wałęsa poinformował na swoim blogu, że wycofuje się z pomysłu.

IPN gotowy zorganizować debatę z Lechem Wałęsą. Spotkanie możliwe wkrótce

Jest odpowiedź na apel Lecha Wałęsy, by zorganizować spotkanie z osobami, które zarzucają mu współpracę ze służbami bezpieczeństwa PRL. Instytut...

zobacz więcej

W połowie stycznia Lech Wałęsa poinformował, że chciałby, aby Instytut Pamięci Narodowej zorganizował spotkanie z osobami, które zarzucają mu agenturalną przeszłość. – Proponuję publiczny finał sprawy tzw. Bolka z moim udziałem – napisał.

Zgoda IPN

IPN przychylił się do prośby i oświadczył, że „w związku z propozycją Prezydenta Lecha Wałęsy z dnia 8 stycznia 2016 roku (…) Instytut Pamięci Narodowej wyraził gotowość zorganizowania debaty”. Miała się ona odbyć 16 marca w siedzibie gdańskiego oddziału IPN, a poprowadzić ją miał Adam Hlebowicz – historyk, dziennikarz i dyrektor gdańskiego Radia Plus.

W środę jednak na swoim profilu na blogu Wałęsa ogłosił, że wycofuje się z debaty.

„Głęboko wierzyłem że IPN wyjaśni wiele spraw z mojego bogatego życiorysu, a tymczasem IPN opowiedział się po stronie manipulacji (…). Wobec tego IPN oddaję do sądu” – napisał. Wałęsa dodał, że wierzy, iż sąd wyjaśni sprawę dokładniej niż Instytut, co „co może doprowadzi wreszcie do prawdy”.

O co poszło?

Lech Wałęsa we wcześniejszym liście do Instytutu zastrzegł sobie prawo do tego, by mógł odnieść się do każdej wypowiedzi swoich oponentów. To miało stać się zarzewiem konfliktu. Dyrektor gdańskiego oddziału IPN nie przewidział tego bowiem w proponowanym przebiegu debaty.

Byłemu prezydentowi nie odpowiada też data debaty zaproponowana przez IPN. 16 marca Wałęsa ma być w Chile.

W związku z powyższym gdański oddział Instytutu poinformował w środę: „w dniu dzisiejszym prezydent Lech Wałęsa oświadczył, że odrzuca zaproponowaną przez IPN formułę debaty. W tej sytuacji spotkanie się nie odbędzie” .

Nagły zwrot

Jednak w środę były lider „Solidarności” najwyraźniej znów zmienił zdanie i napisał na swoim blogu, odnosząc się do debaty, że „zrobimy inaczej”.

Gdański IPN nie komentuje sprawy. Rzecznik oddziału poinformował, że w tej sprawie ukarze się specjalny komunikat.

Decyzję Wałęsy skomentował już na Twitterze Sławomir Cenckiewicz, autor publikacji na temat rzekomej współpracy byłego prezydenta z SB.


Instytut zaprosił do udziału w debacie biografów Lecha Wałęsy, w tym Pawła Zyzaka, dr. hab. Jana Skórzyńskiego, dr Andrzeja Drzycimskiego oraz dr. hab. Sławomira Cenckiewicza i dr. Piotra Gontarczyka (obaj są autorami książki „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”). IPN wysłał także zaproszenia do historyka dr. Grzegorza Majchrzaka, dziennikarza Piotra Semki oraz reżysera i publicysty Grzegorza Brauna.

Według planu debata miała przebiegać w następujący sposób:

• Wprowadzenie do dyskusji, przypomnienie jej zasad – red. Adam Hlebowicz (ok. 10 min.)
• Wypowiedź prezydenta Lecha Wałęsy (10 min.)
• Wypowiedzi uczestników (w kolejności ustalonej w losowaniu przeprowadzonym przez prowadzącego) trwające do 8 minut; po każdej wypowiedzi pięciominutowy komentarz prezydenta Lecha Wałęsy oraz trzyminutowa odpowiedź uczestnika.

„Zaplanowane w uzgodnionym terminie 16 marca spotkanie miało mieć charakter zamknięty, z udziałem przedstawicieli mediów i bezpośrednią transmisją »na żywo«. Instytut zapowiedział, że w przypadku gdyby uczestnicy dyskusji zamierzali zaprosić gości, zostanie stworzona możliwość jej obserwowania na telebimie w sąsiedniej sali” – napisano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej