Afera Amber Gold: syn Tuska i Sławomir Nowak powołani na świadków

Były minister transportu i były szef Urzędu Lotnictwa Cywilnego Sławomir Nowak oraz Michał Tusk mają być świadkami w sprawie Amber Gold. Odpowiedni wniosek złożył mec. Michał Komorowski, adwokat z urzędu Marcina P., założyciela piramidy finansowej.

Po seksaferze w łódzkim więzieniu: prokuratura umorzyła sprawę. Strażnicy pilnujący żony szefa Amber Gold nie złamali prawa

Łódzka Prokuratura Okręgowa umorzyła śledztwo przeciwko strażnikom z Zakładu Karnego nr 1 w Łodzi. Śledczy podejrzewali, że jeden z nich jest ojcem...

zobacz więcej

– W imieniu mojego klienta Marcina P. złożyłem do Sądu Okręgowego w Gdańsku wniosek o powołanie na świadków do sprawy Amber Gold m.in. byłego ministra transportu w rządzie PO, który pełnił tę funkcję w 2012 roku, byłego szefa Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Michała Tuska (syna byłego premiera Donalda Tuska, związanego z gdańskim lotniskiem- dopisek redakcji) – powiedział „Dziennikowi Bałtyckiemu” mec. Komorowski.

Zależność

– Chodzi mi o wykazanie zależności między kondycją spółek z grupy OLT (prowadzącej tanie linie lotnicze OLT Express – przyp. red.) a kondycją spółek z grupy Amber Gold, a konkretnie wpływem zablokowania działalności OLT na wypłacalność Amber Gold – wyjaśnił.

Pierwszy termin w sprawie Amber Gold wyznaczono na 21marca tego roku. Prokuratura wniosła o przesłuchanie 400 osób, natomiast obrona – kilkunastu tysięcy świadków, w tym wszystkich pokrzywdzonych w sprawie.

Piramida

Głównymi oskarżonymi są Marcin P. i jego żona Katarzyna. Są oni oskarżeni o to, że w ramach tzw. piramidy finansowej doprowadzili łącznie blisko 19 tys. osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł. Zaledwie 3 tys. osób odzyskało swoje oszczędności.

Prokuratura uważa, że małżonkowie działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili sobie z tej działalności stałe źródło dochodu. Obok oszustwa znacznej wartości zarzuca się im także m.in. pranie pieniędzy wyłudzonych od klientów parabanku.

źródło:
Zobacz więcej