RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

PGNiG skarży Gazprom. Chodzi o ceny rosyjskiego gazu

PGNiG chce obniżenia ceny importowanego z Rosji gazu (fot. Katja Buchholz/Getty Images)
PGNiG chce obniżenia ceny importowanego z Rosji gazu (fot. Katja Buchholz/Getty Images)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło w poniedziałek pozew przeciwko rosyjskiemu gigantowi gazowemu Gazprom. Sprawa trafiła do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie – informuje polska firma.

Ukraina podniosła opłatę za tranzyt gazu z Rosji o ponad połowę. Gazprom domaga się miliardów od Kijowa

Średnio o ponad 50 proc. wzrosły ukraińskie taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu do odbiorców w Europie Zachodniej – zadeklarował we wtorek po...

zobacz więcej

„Złożenie pozwu stanowi element rozpoczętego 13 maja 2015 r. przez PGNiG postępowania arbitrażowego w sprawie zmiany warunków cenowych kontraktu długoterminowego na zakup gazu ziemnego z dnia 25 września 1996 r.” – czytamy w komunikacie spółki.

Jak wyjaśniła PGNiG, prowadzone przez nią działania mają na celu „dostosowanie kontraktu długoterminowego z 1996 r. do sytuacji na europejskim rynku gazu ziemnego”. Mówiąc wprost – chodzi o obniżenie ceny gazu importowanego z Rosji.

Będzie taniej?

Według PGNiG, postępowanie arbitrażowe nie wyklucza możliwości prowadzenia rozmów „na poziomie handlowym” i osiągnięcia porozumienia między polską spółką a spółkami rosyjskiego Gazpromu. Spółka zastrzegła, że nie udziela szczegółowych informacji na temat pozwu i swoich roszczeń ze względu na poufny charakter postępowania arbitrażowego.

Drogi gaz ze Wschodu

PGNiG od listopada 2014 r. prowadziło renegocjacje umowy z Gazpromem w ramach tzw. okna negocjacyjnego. Jego termin został uzgodniony dwa lata wcześniej, kiedy to PGNiG i Gazprom podpisały aneks do kontraktu jamalskiego. Okno otwarte było przez pół roku. PGNiG przekonywał rosyjskiego partnera do zmiany ceny zapisanej w kontrakcie, bowiem jest ona niekorzystna dla Polski, która płaci więcej niż inni odbiorcy Gazpromu w Europie.

W listopadzie 2015 roku ówczesny prezes PGNiG Mariusz Zawisza informował, że negocjacje z Gazpromem powinny się niedługo zakończyć.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej