RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Grożą kierowcom, wywlekają z kabin”. Uchodźcy w Calais nękają polskich przewoźników

Polskie firmy transportowe wykonują 20 proc. z wszystkich przewozów towarów w Calais (fot. flickr/zackzen)
Polskie firmy transportowe wykonują 20 proc. z wszystkich przewozów towarów w Calais (fot. flickr/zackzen)

Polscy kierowcy ciężarówek, którzy jeżdżą między francuskim Calais a Wlk. Brytanią są zastraszani i atakowani przez uchodźców, którzy próbują dostać się na Wyspy. Rzecznik Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych mówi, że imigranci są coraz bardziej agresywni.

Pożar obozu uchodźców w Calais. Celowe podpalenie?

„W Calais płonie właśnie część Dżungli – nielegalnego obozu imigrantów” – napisał na Twitterze Tomasz Sekielski w nocy, w której przeprowadzono...

zobacz więcej

– Masowo atakują i siłą próbują dostać się do pojazdu – powiedziała Anna Wrona, rzeczniczka Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. Odniosła się do zdarzeń, do których dochodzi we francuskim Calais. Znajdujący się tam uchodźcy próbują dostać się na pokłady ciężarówek, w tym polskich przewoźników, które podróżują do Wlk. Brytanii.

Polskie firmy transportowe wykonują 20 proc. z wszystkich przewozów towarów w Calais – to ok. 400 tys. kursów rocznie. – Grożą kierowcom nożem, kijem bejsbolowym, a nawet wywlekają z kabiny i grożą pobiciem – mówi Wrona.

W minionym tygodniu szef administracji w Calais zwrócił się do władz Francji o wysłanie na miejsce wojska, aby zapanowało nad sytuacją.

Rozmowy i apele

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Artur Dmochowski zaznacza, że wielokrotnie temat podejmowany był na arenie międzynarodowej, ale jedyne, co polskie władze mogą zrobić, to rozmawiać i apelować.

– Kontaktowaliśmy się m.in. z władzami francuskimi i brytyjskimi, również polska ambasada w Paryżu zwracała uwagę na te problemy – powiedział Dmochowski. Dodał jednak, że odpowiedzialność w tej sprawie spoczywa na władzach w Londynie i Paryżu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej