RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Mogłaby pani zostać matką chrzestną 400 dzieci, ulubienicą Rydzyka pani nigdy nie zostanie”

Nocna debata o ustawie budżetowej zakończyła się kłótnią. Posłów PO oburzyły plany przekazania 20 mln zł na szkołę Tadeusza Rydzyka i jednocześnie odrzucenie ich własnej poprawki zwiększającej wydatki na program in vitro o 55 mln zł.

Co zamiast in vitro? Resort zdrowia tworzy pierwszy nowy ośrodek leczenia niepłodności

Pierwszy ośrodek leczenia niepłodności nowego typu powstaje w Łodzi. Mają one zastąpić uruchomiony przez rządy PO-PSL i wycofany teraz program in...

zobacz więcej

– Od kilku dni toczycie państwo kompromitujący spór, komu zabrać 20 mln zł, żeby dać je Tadeuszowi Rydzykowi. Czy zabrać teatrom czy uniwersytetom? – mówił były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. – Nie wnikam w przyczyny, dlaczego te 20 mln zł chcecie dać Rydzykowi, bo odpowiedź pewnie skompromitowałaby Sejm, zostawię to z boku. Mam do pani premier pytanie: chcecie dać 20 mln zł Rydzykowi, a jednocześnie bez skrupułów zabraliście wszystkie pieniądze ludziom, którzy potrzebują in vitro.

„Mogłaby pani zostać matką chrzestną”

Poseł PO uważa, że program sztucznego zapłodnienia bardziej potrzebuje wsparcia niż toruńska Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. – Czy pani premier wie, że gdyby te 20 mln zł, które chcecie dać Rydzkowi przeznaczyć na in vitro, to urodziłoby się w Polsce 400 dzieci? – mówił Arłukowicz. – 400 szczęśliwych rodzin dokładnie za te pieniądze. Czy pani o tym wie? Mogłaby pani zostać matką chrzestną 400 urodzonych dzieci, ulubienicą Rydzyka pani nigdy nie zostanie – ocenił.

Marnowanie pieniędzy

W odpowiedzi sprawozdawca projektu budżetu, poseł Andrzej Jaworski (PiS) dowodził, że środki na program z pewnością by były, gdyby Platforma „nie marnowała pieniędzy w poprzednich latach”.

– Kto wydał 100 mln zł na niepotrzebne referendum? Za te 100 mln zł można by zrealizować całą masę inwestycji. Kto wydał 10 mln zł na program promocji matematyki w prywatnej telewizji, kiedy można to było robić w telewizji publicznej? Kto wydał z budżetu sportu 5 mln zł na koncert, który budził duże kontrowersje? – dopytywał poseł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej