Bolszewicki pomnik stanął w Ossowie

Pomnik symbolicznie upamiętniający miejsce pochówku 22 żołnierzy Armii Czerwonej, poległych w 1920 roku, zostanie odsłonięty w niedzielę w Ossowie; w 2008 roku odkryto tu zbiorową mogiłę. Część mieszkańców jest zbulwersowana.

„Skandal” – tak o powstaniu pomnika wypowiada się Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej, samorządowcy z Wołomina i niektórzy mieszkańcy. Maja pretensje do burmistrza Wołomina, że pomnik powstał po cichu, bez konsultacji społecznych.

– To oryginalna bolszewicka kwatera wojenna 22 żołnierzy, którzy polegli na polach Ossowa w tym miejscu, gdzie mieściły się wrota Bitwy Warszawskiej – wyjaśnia szef Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert. – Jest to upamiętnienie w postaci jednej nieco większej symbolicznej mogiły w postaci wyłaniającego się z poziomej płyty prawosławnego krzyża. Z tyłu pomnika zostaną umieszczone 22 symboliczne małe bagneciki. Oczywiście nie ma mowy o umieszczaniu tam jakiegokolwiek symbolu ideologicznego, w rodzaju czerwonej gwiazdy, a wszystko oczywiście było ustalone z władzami miejscowymi. – powiedział.

Jak podkreślił, będzie to upamiętnienie 22 żołnierzy, którzy polegli „oczywiście w walce z nami, byli naszymi wrogami i agresorami, ale jednak żołnierzami”. – A zgodnie z obowiązującą Radę ustawą i obyczajami polskimi, każdemu żołnierzowi należy się pochówek wojenny – ” zaznaczył szef ROPWiM.

Przypomniał równocześnie, że od kilku lat na terenie, gdzie miała miejsce Bitwa Warszawska, prowadzone są prace zmierzające do utworzenia parku historyczno-krajobrazowego. – W ramach prac przygotowawczych w 2008 roku odkryto tam miejsce prowizorycznej mogiły tych 22 żołnierzy. Nam przypadł obowiązek zajęcia się upamiętnieniem miejsca tego pochówku – wyjaśnił.

Planowanego na niedzielę odsłonięcia pomnika ma dokonać Kunert z towarzyszeniem wojskowej asysty. W uroczystości udział weźmie także nowy ambasador Rosji, przedstawiciele władz miejscowych, wojewody mazowieckiego i Sejmu.

O planowanej uroczystości napisał w piątek rosyjski dziennik „Wriemia Nowostiej”. Określając ją jako ważne wydarzenie, rosyjska gazeta zaznacza, że prezydent Bronisław Komorowski dwa lata temu, będąc marszałkiem Sejmu, poparł inicjatywę budowy pomnika. – Szacunek dla żołnierzy leży w polskiej tradycji. Warto pokazać Rosjanom, że tak samo odnosimy się do ich poległych. Byłoby to dobrym gestem w stosunkach polsko-rosyjskich – cytuje „Wriemia Nowostiej” ówczesną wypowiedź Komorowskiego.

źródło:
Zobacz więcej