RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosati komentuje exposé szefa MSZ: przestrzegam przed koalicją Polski z państwami „międzymorza”

– Rząd PiS ulega mrzonce, że można w Europie zmontować jakąś alternatywna koalicję, która będzie służyła celom bezpieczeństwa Polski bez udziału Niemiec, Francji, Włoch czy Holandii. Koalicję opartą na jakiejś fantastycznej koncepcji sojuszu krajów międzymorza. Przestrzegam przed brnięciem w tę koncepcję geopolityczną – powiedział Dariusz Rosati (PO), komentując w „Po przecinku” TVP Info wystąpienie szefa dyplomacji Witolda Waszczykowskiego. – Nie ma mowy o alternatywie, ale o koniunkcji. Im lepsze będziemy mieli stosunki z naszymi sąsiadami, tym silniejsza będzie nasza pozycji wobec „starej” Unii – przekonywał Ryszard Czarnecki (PiS).

O czym mówił Waszczykowski? Osiem najważniejszych punktów przemówienia ministra

– W 2016 r. Polska będzie musiała zmierzyć się z trzema wielkimi kryzysami: bezpieczeństwa, sąsiedztwa oraz projektu europejskiego – mówił w piątek...

zobacz więcej

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wygłosił w Sejmie tzw. małe exposé, czyli przedstawił najważniejsze kierunki polskiej polityki zagranicznej. – W 2016 r. Polska będzie musiała zmierzyć się z trzema wielkimi kryzysami: bezpieczeństwa, sąsiedztwa oraz projektu europejskiego – mówił.

Dwa punkty widzenia

Wystąpienie szefa MSZ komentowali dwaj europosłowie: Ryszard Czarnecki (PiS) i Dariusz Rosati (PO). Pierwszy nazwał je „ważnym wystąpieniem, ważnego ministra, ważnego rządu w bardzo poważnym kraju”. Przekonywał, że na wysokim poziomie była także późniejsza debata.

Eurodeputowany PO uznał „małe exposé” Waszczykowskiego za „antyeuropejskie” i „utrzymane w typowym pisowskim tonie, z pretensjami i obawami w stosunku do całego świata”. – Wystąpienie można podsumować tak: niech USA nas bronią przed Rosją, Niemcy niech się od nas odczepią a Środkowa Europa niech nas słucha jako regionalnego lidera – kpił Rosati.

Prezydent chwali „małe exposé” szefa MSZ: powiedział to, co dla mnie ogromnie ważne

– Wskazał najważniejsze priorytety w polskiej polityce zagranicznej – powiedział prezydent Andrzej Duda po wysłuchanie sejmowego wystąpienia...

zobacz więcej

Spór o koalicje

Polityk PO ostrzegał, że rząd PiS nie powinien odsuwać współpracy z Niemcami czy Francją na dalszy plan. – Rząd PiS ulega mrzonce, że można w Europie zmontować jakąś alternatywna koalicję, która będzie służyła celom bezpieczeństwa Polski bez udziału Niemiec, Francji, Włoch czy Holandii. Koalicję opartą na jakiejś fantastycznej koncepcji sojuszu krajów międzymorza. Przestrzegam przed brnięciem w tę koncepcję geopolityczną – mówił Rosati.

Eurodeputowany dodał, że „tendencja budowy sojuszu z niewielkimi, nieliczącymi się do końca krajami”, które miałyby zastąpić związki Polski z mocarstwami UE, jest bardzo niebezpieczna dla polskiej racji stanu.

Na te słowa Czarnecki stwierdził, że równie merytoryczne jest „przestrzeganie PO przed sojuszem z UFO czy Marsjanami”. – To nie alternatywa, ale koniunkcja. Nie ma mowy o alternatywie sojuszu, ale o koniunkcji. Im lepsze będziemy mieli stosunki z naszymi sąsiadami, tym silniejsza będzie nasza pozycji wobec „starej” Unii – stwierdził. – Wydaje mi się, że trzeba szanować każdy kraj, a nie pozycjonować, że „te kraje są słabe” – dodał.


Zobacz cały program „Po przecinku”

źródło:
Zobacz więcej