RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Macierewicz: agresywna polityka Rosji największym wyzwaniem dla pokoju

Polska i Niemcy zgadzają się co do tego, iż największym wyzwaniem dla pokoju jest agresywna polityka Rosji – powiedział w Berlinie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz po spotkaniu z szefową resortu obrony Niemiec Ursulą von der Leyen.

Rosyjski minister kultury: proponowaliśmy negocjacje ws. pomnika smoleńskiego. Od kwietnia bez odpowiedzi

zobacz więcej

– Strona polska podkreślała zagrożenia, które związane są z agresją rosyjską na Ukrainie i groźbami, jakie są podnoszone ze strony Federacji Rosyjskiej wobec bezpieczeństwa w Europie, a szczególnie państw bałtyckich – powiedział Macierewicz dziennikarzom po spotkaniu. – W tej kwestii, jeśli chodzi o skalę wyzwań i zagrożeń, łatwo się zgodziliśmy, że podzielamy tę opinię, że to jest największe wyzwanie dla pokoju w Europie – zaznaczył szef MON.

Macierewicz podkreślił, że proces przygotowywania odpowiedzi NATO na to wyzwanie, zapoczątkowany na szczycie w Walii w 2014 roku, „musi być kontynuowany na szczycie w Warszawie”. Minister zapowiedział dalsze rozmowy ze stroną niemiecką o konieczności wzmocnienia obecności NATO na flance wschodniej.

Sprzęt, żołnierze lub infrastruktura. Stoltenberg o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO

Na lipcowym szczycie NATO w Warszawie nastąpi wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu – zapowiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Nie...

zobacz więcej

Sprawniejszy Sojusz

Jak podkreśliła von der Leyen, oba kraje ustaliły, że „w drodze na szczyt Sojuszu” w Warszawie będą ze sobą ściśle współpracować. – Szczyt pokaże, że wobec zmienionej sytuacji bezpieczeństwa Sojusz będzie działał sprawniej, bardziej elastycznie i szybciej – zapewniła niemiecka minister. Jak dodała, Warszawa i Berlin ustaliły, że będą uzgadniały swoją politykę obronną w gronie Trójkąta Weimarskiego, czyli z udziałem Francji.

Szefowa resortu obrony Niemiec zapowiedziała, że w lecie oba kraje wzajemnie oddadzą po jednym batalionie wojsk pancernych pod dowództwo drugiego kraju. Von der Leyen podkreśliła, że ten gest jest „wyrazem głębokiego zaufania i polegania na sobie dwóch krajów, które w ubiegłym stuleciu były śmiertelnymi wrogami, a teraz powierzają sobie swoje wojska pancerne”.

– To silny sygnał pokoju i niezawodności – zaznaczyła von der Leyen.

Polska za, Niemcy przeciwko

W 2014 roku w walijskim Newport przywódcy NATO przyjęli Plan Działań na rzecz Gotowości (Readiness Action Plan). Przewiduje on m.in. utworzenie specjalnych oddziałów nazwanych „szpicą”, zdolnych do szybkiego reagowania na kryzysy. Postanowiono też wzmocnić obecność wojsk NATO na wschodnich rubieżach Sojuszu.

Berlin poparł te projekty, włączył się też aktywnie do tworzenia szpicy. Niemcy są jednak przeciwne stałemu rozlokowaniu dużych oddziałów bojowych NATO w Europie Środkowej i Wschodniej. Ich zdaniem byłoby to naruszeniem traktatu NATO-Rosja z 1997 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej