RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wiedeńczycy wolą komunikację miejską. Mają więcej biletów rocznych niż samochodów

Mieszkańcy Wiednia przesiadają się z samochodów do komunikacji miejskiej (fot. Pixabay/CC/Paolo Brno)
Mieszkańcy Wiednia przesiadają się z samochodów do komunikacji miejskiej (fot. Pixabay/CC/Paolo Brno)

Liczba posiadaczy rocznych biletów komunikacji miejskiej po raz pierwszy przekroczyła w Wiedniu liczbę samochodów osobowych zarejestrowanych w tym mieście – informują w środę austriackie media. Jeszcze osiem lat temu w stolicy Austrii było dwa razy więcej samochodów niż biletów długookresowych.

Pola Elizejskie bez samochodów. Paryż udostępnia słynną arterię pieszym

W jedną niedzielę miesiąca Pola Elizejskie, reprezentacyjna aleja Paryża, będą zamknięte dla ruchu samochodowego. Dostępne będą wówczas tylko dla...

zobacz więcej

Liczba posiadaczy biletów rocznych zwiększyła się w 2015 roku o 7 proc. Obecnie takie dokumenty ma 700 tys. osób, czyli o 17 tys. więcej niż zarejestrowanych w Wiedniu samochodów.

Wiedeńskie środki transportu publicznego przewiozły w zeszłym roku 939,1 miliona pasażerów.

Gazeta „Der Standard” podaje dane statystyczne, z których wynika, że na środki transportu publicznego przypada 39 proc. tras pokonywanych przez wiedeńczyków po ich mieście, na prywatne pojazdy silnikowe 27 proc., na rowery 7 proc. Pozostałe 27 proc. wiedeńczycy pokonują pieszo.

W stolicy Austrii mieszka 1,7 mln osób. Jak pisała w zeszłym roku „Gazeta Wyborca”, w Warszawie, która ma podobną liczbę mieszkańców, zarejestrowanych jest ponad milion samochodów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej