Polska do obserwacji. Analitycy Freedom House umieścili nasz kraj obok Nigerii, Iranu i Angoli

Organizacja oceniła, że Polska jest w pełni wolnym krajem (fot. Freedom House)

Działania Prawa i Sprawiedliwości, w tym próby obsadzenia kluczowych instytucji osobami wiernymi partii budzą poważne obawy dotyczące kierunku, w którym zmierza Polska – napisała organizacja Freedom House w swoim corocznym raporcie na temat stanu wolności na świecie. Polska znalazła się wśród państw, w których sytuacja w tym obszarze może się pogorszyć, choć obecnie Polska zajmuje w rankingu wolności i swobód obywatelskich bardzo wysokie miejsce.

„Jestem w szoku, co o Polsce się mówi”. Anders zapowiada walkę o dobre imię naszego kraju

zobacz więcej

Freedom House to działająca od ponad 70 lat amerykańska organizacja pozarządowa, która zajmuje się monitorowaniem stanu przestrzegania praw człowieka, demokracji i wolności słowa w poszczególnych państwach świata. Założona została m.in. przez Eleanorę Roosevelt, żonę Franklina D. Roosevelta. Co roku publikuje raport na temat stanu demokracji i wolności we wszystkich państwach świata.

W opublikowanej w środę tegorocznej edycji raportu „Freedom in the World” organizacja zauważa, że sytuacja na świecie nie poprawia się, a liczba zagrożeń rośnie.

„2015 to dziesiąty z kolei rok, w którym stan wolności na świecie pogorszył się” – czytamy w dokumencie.

Gorzej w 72 państwach świata

Organizacja zwraca uwagę na takie czynniki jak zagrożenie niepokojami społecznymi w Rosji i Chinach, masową migrację i nowe formy terroryzmu, powodujące radykalizację społeczeństw w państwach o utrwalonej demokracji. Zdaniem analityków FH pogorszenie sytuacji gospodarczej w państwach autorytarnych może przełożyć się na „dokręcenie śruby” i zaostrzenie represji.

Według FH w zeszłym roku w 72 państwach poziom wolności pogorszył się. To największa liczba od dekady. Poprawa nastąpiła w 43 krajach. W sumie organizacja w swoim badaniu uwzględniła 195 państw. 86 uznano za wolne, a 59 za częściowo wolne. Wolności nie ma w 50 państwach.

„Brak debaty w trybie pilnym to sukces rządu”, „To potwierdza, że sprawa nie jest jednoznaczna”

– To pokazuje, że wystąpienie pani premier Szydło w PE zrobiło wrażenie. A sprawa Polska nie jest dla Europy tak istotna, jak by się wydawało –...

zobacz więcej

Freedom House zwraca uwagę na radykalizację nastrojów Europejczyków. „Rosnący w regionie populizm poddaje w wątpliwość możliwość utrzymania wysokich standardów demokratycznych zarówno w obecnych państwach członkowskich, jak i tych aspirujących do wejścia do UE” – głosi raport.

Wolny kraj

Analitycy przygotowali także listę państw, na które ich zdaniem trzeba zwrócić szczególną uwagę w tym roku. Obok m.in. Angoli, w której spodziewane jest zwiększenie represji wobec społeczeństwa, i Bośni i Hercegowiny, gdzie możliwy jest rządowy impas, organizacja wspomniała także o Polsce.

„Pierwsze działania rządu Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku, w tym próby wprowadzenia wiernych partii osób do kluczowych instytucji, powodują poważne obawy dotyczące kierunku, w którym zmierza Polska” – głosi dokument. Polska jest jedynym obok Bośni i Hercegowiny państwem Europy uwzględnionym na liście państw „do obserwacji”.

Dominują na niej państwa Afryki i Bliskiego Wschodu, m.in. Nigeria, Demokratyczna Republika Konga, Kuwejt i Iran.

Mimo tych zastrzeżeń Polska nadal jest uznawana przez FH za państwo w pełni wolne. Otrzymaliśmy maksymalne noty we wszystkich branych pod uwagę kategoriach, w tym prawa polityczne i wolności obywatelskie.

Kraje o najwyższym poziomie wolności to:

Szwecja (100) , Norwegia (100) , Finlandia (100) , Islandia (100), Kanada (99) ,Holandia (99) ,Australia (98) , Nowa Zelandia (98) ,Portugalia (97) ,Belgia (96) ,Japonia (96) ,Szwajcaria (96) ,Austria (95) ,Wielka Brytania (95) ,Hiszpania (95) ,Niemcy (95) ,Chile (95) ,Estonia (94) ,Polska (93) ,Francja (91) ,USA (90).

Kraje o najniższym poziomie wolności:

Rosja (22), Iran (17), Białoruś (17), Jemen (17), Chiny (16), Etiopia (15), Sudan Południowy (14), Arabia Saudyjska (10), Republika Środkowoafrykańska (7), Sudan (6), Turkmenistan (4), Uzbekistan (3), Somalia (2), Syria (-1)

źródło:
Zobacz więcej