RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Niemcy unikają płacenia rekompensat za pracę w getcie? Posłanka protestuje

Żydzi i Romowie byli zmuszani do pracy w hitlerowskich gettach (fot. National Archives / Handout / Getty Images)
Żydzi i Romowie byli zmuszani do pracy w hitlerowskich gettach (fot. National Archives / Handout / Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Niemiecka deputowana Lewicy Azize Tank dowodzi, że w Niemczech są problemy z wypłatami świadczeń dla mieszkających w Polsce Żydów i Romów pracujących w czasie II wojny światowej w gettach. Przekonuje, że winne są przepisy dyskryminujące poszkodowanych, którzy mieli mniej niż 14 lat.

„O Zagładzie, choć to trudne i bolesne, trzeba pamiętać”. 72. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

zobacz więcej

Byli pracownicy hitlerowskich gett, którzy mieszkają w Polsce, mogą dzięki podpisanej w 2014 roku polsko-niemieckiej umowie starać się o niemieckie świadczenia emerytalne. Warunkiem przyznania jest spełnienie wymogu 60-miesięcznego minimalnego okresu ubezpieczenia, obejmującego zarówno okresy składkowe, jak i zastępcze. Do tego pracując w gettach osoby te nie mogły mieć mniej niż 14 lat.

– Cierpienia i prześladowania dzieci pracujących w gettach i ukrywających się po ucieczce z nich były jednakowe. Dlatego musimy te dzieci jednakowo traktować, jeżeli uprzednio osoby te udokumentowały fakt zatrudnienia w getcie – wyjaśniła Tank.

Kolejny paradoks

Jest jeszcze jeden paradoks. – Jeśli dwaj bracia, 12- i 14-latek, pracowali w getcie i z niego uciekli, to niemiecki urząd uzna okres ukrywania się przed Niemcami do końca okupacji jako okres zastępczy tylko w przypadku tego drugiego. Ówczesny 12-latek nie ma szans na uzyskanie pozytywnej decyzji – tłumaczył współpracownik posłanki Kamil Majchrzak.

Problem ten dotyczy szczególnie Romów, którzy również po zakończeniu wojny rzadko pracowali w zakładach odprowadzających składki na ZUS. – Niemiecki ustawodawca wychodził z założenia, że do 14. roku życia wszystkie dzieci chodziły do szkoły, ale w przypadku Żydów i Romów podczas wojny takie założenie jest absurdalne – stwierdził Majchrzak.

Liczy na rozszerzenie interpretacji

Niemiecka deputowana obiecała, że będzie zabiegać o rozszerzenie interpretacji kodeksu praw społecznych, regulującego sposób wypłat świadczeń emerytalnych, lub o nowelizację ustawy o świadczeniach dla byłych pracowników gett. Interpelację w tej sprawie złożyła jesienią 2015 roku.

Szacunki polskiego resortu pracy uważają, że do świadczeń prawo powinno mieć kilkaset osób mieszkających w naszym kraju. Mogą mieć jednak kłopot z otrzymaniem rekompensat. Niemiecka ustawa w 2002 roku stworzyła bowiem wiele biurokratycznych barier utrudniających uzyskanie świadczenia. Sądy odrzucały 90 proc. składanych wniosków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej