RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Gillian Anderson, gwiazda „Z Archiwum X”, wywalczyła taką samą gażę jak David Duchovny

Gillian Anderson (fot. Chris Jackson/Getty Images)
Gillian Anderson (fot. Chris Jackson/Getty Images)

Gillian Anderson, odtwórczyni jednej z głównych ról w kultowym już serialu „Z archiwum X”, wywalczyła sobie taką gażę, jak ta, którą dostał jej kolega, David Duchovny. Kosztowało ją to trochę wysiłku, bo producenci nowej odsłony serialu proponowali jej o połowę mniej pieniędzy.

Wraca serial „Z Archiwum X”. Polska premiera 25 stycznia

Po 14 latach nieobecności na mały ekran wraca serial „Z Archiwum X”. Amerykańska premiera sześciu nowych odcinków o parze agentów FBI poszukujących...

zobacz więcej

Gillian Anderson, która gra agentkę Danę Scully, o swoich bojach o równouprawnienie finansowe opowiedziała w wywiadzie dla magazynu „The Hollywood Reporter”.

Anderson podkreśla, że to, iż musiała walczyć o uczciwą, równą zapłatę było dla niej szokiem, bo pracowała na planie serialu równie ciężko, jak jej kolega, który gra agenta Muldera.

Coraz więcej aktorek walczy o równe płace

Amerykańskie aktorki coraz głośniej mówią o tym, że są dyskryminowane przez wytwórnie filmowe, które ich kolegom aktorom płacą za rolę znacznie więcej pieniędzy. Niedawno Jennifer Lawrence, laureatka Oscara za rolę w filmie „Poradnik pozytywnego myślenia” i gwiazda „Igrzysk śmierci”, ujawniła, że za udział w filmie „American Hustle” zapłacono jej znacznie mniej niż mężczyznom – Bradleyowi Cooperowi czy Christianowi Bale’owi. Jak podkreśliła, aktorki powinny przestać być czarujące podczas negocjacji finansowych, bo muszą walczyć o swoje.

Podczas ubiegłorocznej ceremonii rozdania Oscarów Patricia Arquette, nagrodzona za drugoplanową rolę w filmie „Boyhood”, odbierając nagrodę apelowała ze sceny o równouprawnienie.

– Nadszedł czas na zrównanie płac wszystkim, raz na zawsze i wyrównanie praw kobieta w USA – powiedziała aktorka.

W ubiegłorocznej liście najlepiej zarabiających aktorów wg amerykańskiego magazynu „Forbes” pierwsze miejsce wśród mężczyzn zajął Robert Downey Jr. – w ciągu 12 miesięcy zarobił 80 mln dolarów. Jennifer Lawrend, która uplasowała się na pierwszym miejscu wśród najlepiej zarabiających kobiet mogła pochwalić się zarobkami w wysokości 52 mln dolarów.

„Z archiwum X” to jeden z najsłynniejszych seriali lat 90. XX wieku. Głównymi bohaterami są agenci FBI – pragmatyczka, sceptyczka i naukowiec Dana Scully (Gillian Anderson) oraz wierzący w UFO i zjawiska paranormalne Fox Mulder (David Duchovny).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej