RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Rząd zadba o urzędników, dyrektorzy zarobią więcej. Płace podnoszą też firmy

Dyrektorzy dostaną podwyżki (fot. freestockphoto.biz)
Dyrektorzy dostaną podwyżki (fot. freestockphoto.biz)

Wynagrodzenia osób zajmujących wyższe stanowiska w służbie cywilnej mogą wzrosnąć o kilka tysięcy złotych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Według wyliczeń gazety, dyrektorzy urzędów zarobią po 20 tys. złotych. Z kolei „Gazeta Wyborcza” informuje, że blisko połowa firm planuje w 2016 roku 5-procentowe podwyżki płac.

Bogacze nieprzyzwoicie bogaci? 1 proc. populacji ma więcej pieniędzy niż 99 proc. pozostałych

Nie myślano, że stanie się to tak szybko. Jeden procent najzamożniejszych ludzi świata już w 2015 roku posiadał więcej, niż pozostałe 99 procent....

zobacz więcej

Dotychczas średnie wynagrodzenie wyższych urzędników wynosiło 13 tys. brutto. Teraz dyrektorzy mogą liczyć na więcej w związku z nowelizacją ustawy o służbie cywilnej, która wprowadza specjalny dodatek funkcyjny.

Po uwzględnieniu „trzynastek”, wynagrodzenie dyrektorów departamentu w ministerstwach i urzędach centralnych wzrośnie do 20,6 tys. zł. Jednak nowe, lepsze warunki mają dotyczyć tylko nowych dyrektorów i ich zastępców.

Jak informuje „DGP”, rząd szacuje, że samo wprowadzenie dodatku dla urzędników może zwiększyć wydatki na płace o 90 mln zł rocznie.

Rekordowy wysyp ofert pracy w 2015 roku. Urzędy pracy oferowały 1,3 mln miejsc

Urzędy pracy i portale rekrutacyjne miały w 2015 roku wyjątkowo dużo ogłoszeń pracodawców. Najszybciej przybywało ofert w budownictwie i przemyśle...

zobacz więcej

Trochę lepiej w połowie firm

W 2016 roku lepiej będzie się wiodło nie tylko dyrektorom służby cywilnej. „Gazeta Wyborcza” informuje o raporcie NBP, według którego 46,1 proc. firm przewiduje podwyżki w tym roku, a kolejne 12,6 proc. – w roku 2017.

Średnia podwyżka ma wynieść ok. 5 proc. Wzrost płac będzie dotyczył „większej części ogółu zatrudnionych”; w szczególności pracowników logistyki, transportu i magazynów oraz tzw. robotników wykwalifikowanych, a także inżynierów, osób po studiach technicznych i pracowników IT.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej