RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Dziś „najbardziej depresyjny dzień roku”. Nie dajmy się smutkowi!

Blue Monday to najbardziej depresyjny dzień roku (flickr.com/ Broo_am (Andy B))
Blue Monday to najbardziej depresyjny dzień roku (flickr.com/ Broo_am (Andy B))

Tak, to ten poniedziałek, kiedy najwięcej osób skarży się na złe samopoczucie. Tak przynajmniej twierdzi brytyjski psycholog Cardiff Arnall, który wyliczył, że poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia to tzw. Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień roku.

Uwaga, dziś najbardziej depresyjny dzień w roku!

Wstałeś dziś lewą nogą i od rana wszystko cię denerwuje? Nic dziwnego, dzisiaj „blue monday” czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Za to mało...

zobacz więcej

Ma to wynikać z faktu, że jest mało słońca, oddala się perspektywa dotrzymania noworocznych postanowień, natomiast zbliża się okres spłaty zobowiązań – zaciągniętych często na Boże Narodzenie.

Pseudonauka, ale...

Wyliczenia Arnalla zostały zakwestionowane, jako pseudonaukowe, ale specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym potwierdzają, że w tym okresie mają więcej pacjentów z pogorszonym nastrojem.

Psycholog Maria Rotkiel podkreśla, że okres pierwszych miesięcy roku rzeczywiście bywa trudny, ponieważ brakuje światła słonecznego, które w jaśniejszych porach roku dodaje energii i witalności oraz sprzyja dobremu samopoczuciu.

Według niej niezależnie od pogody i okoliczności zewnętrznych sami też mamy wpływ na to jak się czujemy. – Każda przyjemność, każdy miły gest w stosunku do siebie samego jest takim ciepłem i światłem. Ale co ważniejsze – wszystko co robimy dobrego dla innych, sprawia że nam poprawia się nastrój. Jest to pozytywny mechanizm potwierdzający, że opłaca się być sympatycznym, życzliwym, uśmiechniętym. To co wysyłamy w kierunku innych – to naprawdę do nas wraca – zachęca Rotkiel.

Psycholog zaznacza, że kiedy w dłuższym okresie każdy dzień przynosi złe samopoczucie, wówczas warto zwrócić się do specjalisty. Niepokojącym sygnałem może być zły nastrój, który trwa dłużej niż dwa tygodnie, kiedy odczuwamy brak energii i nic nie sprawia przyjemności, a ponadto pojawiają się zaburzenia apetytu – brak łaknienia lub nadmierny apetyt i zaburzenia snu – bezsenność lub nadmierna senność. Wówczas należy zwrócić się o pomoc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej