RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Michael Caine zdecydowanie za Brexitem. „Rozwalmy Brukseli te skubane drzwi”

Aktor Michael Caine zabrał głos ws. Brexitu (fot. arch. PAP/Photosho/Dennis Van Tine)
Aktor Michael Caine zabrał głos ws. Brexitu (fot. arch. PAP/Photosho/Dennis Van Tine)

Coraz intensywniejsza brytyjska kampania przed referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej. W ciągu tego weekendu powstała nowa, oddolna, miedzypartyjna inicjatywa Grassroots Out, a eurosceptycy uzyskali poparcie gwiazdy światowego kina, Michaela Caine’a.

Brytyjczycy obawiają się Brexitu. Ponad 80 proc. badanych uważa wyjście z UE za „ryzykowne”

Czterech na pięciu Brytyjczyków uważa, że tzw. Brexit, czyli wyjście Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej, byłby dla ich kraju ryzykowny – wynika z...

zobacz więcej

Pytany w wywiadzie radiowym, jak zagłosuje w unijnym referendum, aktor odparł, że w Europie „istnieje teraz zastępczy rząd złożony z maniaków. I jeśli nie zajdą jakieś bardzo istotne zmiany, myślę – powiedział – że powinniśmy wystąpić, bo inaczej przepadniemy”.

Michael Caine dodał jeszcze, że Unią rządzą tysiące bezimiennych urzędników. „Czy to w porządku?” – pytał retorycznie.

82-letni aktor stał się natychmiast idolem eurosceptyków. Ugrupowanie „Leave.EU”, czyli „Wystąp.UE|, ogłosiło : „Trudno o lepsze poparcie celebryty. Mamy nadzieję, że to przekona elektorat”.


Konserwatywny europosel Daniel Hannan opublikował fotos z klasyka brytyjskiego kina – gangsterskiego filmu „Get Carter”, na którym Michael Caine z obrzynkiem w ręku deklaruje, że nie będą nim rządzić „anonimowe urzędasy”.

A Nigel Farage z partii UKIP sparafrazował na Twitterze znaną kwestię Caine’a z filmu „Włoska Robota”: „Rozwalmy Brukseli te skubane drzwi”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej