Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Otwarcie 1 września 2019 roku

Polscy oficerowie z załogi walczącej na Westerplatte. Od prawej: por. Grodzki, w środku lekarz kpt. Słaby i kpt. Dąbrowski (fot. PAP/CAF/reprod.)

– 1 września 2019 roku ma zostać otwarta pierwsza część wystawy głównej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Zadaniem placówki jest opowiedzieć o całej wojnie obronnej Polski w 1939 roku – mówił w sobotę w Gdańsku wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Uroczystości na Westerplatte. „Polska zawsze stała po właściwej stronie, po stronie wolnego świata”

– Naszym zadaniem jest budowanie silnej armii, jest zapewnienie bezpieczeństwa naszemu krajowi – mówił o świcie na Westerplatte prezydent Andrzej...

zobacz więcej

Zamiar utworzenia Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Sellin ogłosił w pierwszej połowie grudnia ub.r. Wyjaśnił wówczas, że była to jedna z pierwszych decyzji ministra kultury. W sobotę w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, na której wiceminister oraz powołany na dyrektora placówki prof. Piotr Semków poinformowali o niektórych szczegółach związanych z powstającym muzeum.

– Westerplatte jest powszechnie kojarzonym miejscem – przez Polaków na pewno, a przez wielu cudzoziemców również i wydaje nam się, że – w związku z tym, że to miejsce tak powszechnie kojarzone i chętnie odwiedzane – powinno ono mieć po prostu lepszą ekspozycję, lepszą opowieść o tym, co się działo przez te siedem dni bitwy o ten przyczółek polskości – powiedział Sellin.

Miejsce, które by syntetyzowało opowieść o historii oporu w 1939 roku

Dodał, że przy okazji w miejscu tym można opowiedzieć o całej wojnie obronnej Polski w 1939 roku. – Takiego miejsca, które syntetyzowałoby tą opowieść o historii oporu polskiego w 1939 roku póki co nie ma. Westerplatte do takiego zadania idealnie się nadaje – ocenił Sellin.

Wyjaśnił, że – w zamyśle twórców – placówka ma być muzeum narracyjnym opowiadającym historie konkretnych placówek, które tworzyły składnicę wojskową na Westerplatte, ale też konkretnych żołnierzy. – Na terenie Westerplatte zachowało się miejsce, gdzie zginął pierwszy żołnierz II wojny światowej – starszy strzelec Konstanty Jezierski. To była pierwsza żołnierska ofiara II wojny, a nikt o tym nie wie – powiedział Sellin dodając, że właśnie takie informacje i opowieści mają być przedmiotem narracji placówki.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ma już eksponaty: czołgi, torpedę i wagon

Dwa czołgi, wagon kolejowy oraz torpeda trafiły do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Budynek jest jeszcze w budowie, ale ze względów...

zobacz więcej

Sellin poinformował, że bunkier, w który zginął Jezierski zachował się, chociaż mało osób wie, gdzie on się znajduje. – Jest dużo reliktów na terenie Westerplatte, które się zachowały, a które można w sposób atrakcyjny wyeksponować, częściowo odtworzyć i taką opowieść uruchomić – mówił Sellin.

Dodał, że właśnie odtworzone obiekty (większość oryginalnych uległa zniszczeniu w 1939 r. lub później) mają stać się miejscami, w których znajdą się ekspozycje muzealne. Obiekty te miałyby zostać odtworzone nie w formie dokładnych rekonstrukcji, ale stylizacji.

Wszystkie rodzaje broni, którą dysponowali żołnierze

Muzeum będzie ściśle współpracować ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którego prezes – Mariusz Wójtowicz-Podhorski – został wybrany na dyrektora programowego nowej placówki. – Stowarzyszenie zgromadziło właściwie wszystkie rodzaje broni, którą dysponowali żołnierze na Westerplatte – wyjaśnił dodając, że organizacja posiada też m.in. oryginalną zastawę stołową ze składnicy oraz auto identyczne z tym, jakim jeździli polscy żołnierze z Westerplatte.Prof. Semków poinformował, że muzeum ma prezentować całość podejmowanych przez Polskę wysiłków w wojnie obronnej 1939 roku. Wyjaśnił, że wstępnie zdecydowano, że cezura czasowa zostanie przesunięta na dzień 30 kwietnia 1940 roku, czyli moment śmierci majora Henryka Dobrzańskiego – dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego – „ostatniego żołnierza Września 1939, który walczył w mundurze i stał na czele formacji zorganizowanej walczącej w mundurach”.

Nieznane zdjęcia z poligonów, zrobione w sierpniu 1939 roku. „Nasze wojsko posiadało nowoczesny sprzęt”

zobacz więcej

Profesor dodał, że pierwszą część wystawy stałej muzeum chce otworzyć 1 września 2019 roku, czyli w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Do tego czasu na terenie Westerplatte mają zostać przeprowadzone m.in. prace archeologiczne i odkrywkowe.

Składnica na Westerplatte zaczęła funkcjonować w 1926 roku

Polska składnica wojskowa powstała na Westerplatte decyzją Rady Ligi Narodów – organu, który kontrolował porządek prawny w Wolnym Mieście Gdańsk. Składnica zaczęła funkcjonować w 1926 roku, ale moment ten poprzedziły kilkuletnie przygotowania, w tym budowa magazynów oraz linii kolejowej. W latach 30. system obronny na Westerplatte został rozbudowany. Powstało wówczas m.in. pięć wartowni oraz nowoczesny budynek koszar.

1 września 1939 r. o godzinie 4.47 Westerplatte zostało zaatakowane wystrzałami z niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein”. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych – na około 120.

Na terenie półwyspu znajduje się też Cmentarz Obrońców Westerplatte oraz tablice z nazwiskami wszystkich zidentyfikowanych dotąd polskich żołnierzy i cywilów, którzy we wrześniu 1939 r. brali udział w walce na półwyspie.

źródło:

Zobacz więcej