RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Brytyjczycy obawiają się Brexitu. Ponad 80 proc. badanych uważa wyjście z UE za „ryzykowne”

Ponad 80 proc. respondentów uważa Brexit za ryzykowny (fot. flickr/Nikos Koutoulas)
Ponad 80 proc. respondentów uważa Brexit za ryzykowny (fot. flickr/Nikos Koutoulas)

Czterech na pięciu Brytyjczyków uważa, że tzw. Brexit, czyli wyjście Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej, byłby dla ich kraju ryzykowny – wynika z sondażu ORB przeprowadzonego dla dziennika „The Independent”. 52 proc. uważa, że Zjednoczone Królestwo powinno pozostać w Unii.

Pracownia ORB przeprowadziła sondaż na zlecenie „The Independent” w środę i czwartek z udziałem 2 tys. osób. Badanie zostało opublikowane w piątek.

Respondenci uznali w nim, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE wiąże się z:

Pewnym ryzykiem – 58 proc.
Wielkim ryzykiem – 23 proc.
Decyzja nie miałaby dla kraju negatywnych konsekwencji – 18 proc.

Więcej niż połowa badanych, bo 52 proc. chce, aby Wielka Brytania pozostała członkiem UE. Przeciwnego zdania jest 48 proc. Wskazania te nie zmieniły się od poprzedniego sondażu w grudniu.

Europejczycy masowo wyrabiają podwójne obywatelstwo. Boją się Brexitu

Obywatele unijnych państw obawiają się, że mogą się znaleźć w trudnej sytuacji po przyszłorocznym referendum w sprawie członkostwa Wielkiej...

zobacz więcej

Kampania za pozostaniem w UE

Wśród wyborców głosujących na Partię Konserwatywną premiera Davida Camerona zdania, co do ewentualnego opuszczenia UE przez Wielką Brytanię są podzielone po równo.

Wśród elektoratu populistycznej, eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) 54 proc. przyznaje, że Brexit wiązałby się z pewnym ryzykiem, mimo to 92 proc. zwolenników tego ugrupowania popiera takie posunięcie.

Gazeta sugeruje, że wyniki badania mogą utwierdzić rząd w Londynie w zamiarze przeprowadzenia kampanii za pozostaniem kraju w UE. Ma ona skupić się na podkreśleniu zagrożeń związanych z wyjściem kraju ze Wspólnoty, w tym zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego, związanych z ograniczonych możliwości zwalczania przestępczości i terroryzmu, oraz zagrożenia dla pozycji Londynu jako światowego centrum finansowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej