RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Szwedzka policja utajnia informacje o przestępstwach uchodźców? „Jest to kod 291”

Rzecznik policji, poproszony o komentarz, powiedział, że chodzi o „robocze materiały na potrzeby codziennego raportowania” (fot. PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT)
Rzecznik policji, poproszony o komentarz, powiedział, że chodzi o „robocze materiały na potrzeby codziennego raportowania” (fot. PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT)

Szwedzka policja utrzymuje w tajemnicy informacje na temat przestępczości mającej związek z uchodźcami – twierdzi gazeta „Dagens Nyheter”. Policyjne materiały o przestępstwach, których sprawcami bądź ofiarami są uchodźcy, są specjalnie oznakowane.

Policja ujęła pierwszych podejrzewanych o napaści na kobiety w Niemczech. „Jeżeli to migranci, mogą być deportowani”

Policja zatrzymała w Kolonii czterech mężczyzn, którzy są podejrzewani o udział w napaściach na kobiety, do których doszło w Sylwestra. Grupy...

zobacz więcej

Według „Dagens Nyheter” jest to kod „291”, oznaczający zgodnie z wewnętrzną instrukcją w policji, że „nic nie może się wydostać na zewnątrz”. Od października 2015 roku kodem tym są opatrywane wszystkie akta dotyczące przestępstw popełnianych przez uchodźców i tych, których ofiarami są uchodźcy. Dotyczy to także podpaleń ośrodków dla ubiegających się o azyl.

Rzecznik policji, poproszony przez gazetę o komentarz, powiedział, że chodzi o „robocze materiały na potrzeby codziennego raportowania”. „Dagens Nyheter” pisze, że wśród policjantów instrukcja ta budzi kontrowersje. Niektórzy funkcjonariusze uważają, że utajnianie takich informacji jest niepokojące.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej