RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szwedzka policja utajnia informacje o przestępstwach uchodźców? „Jest to kod 291”

Rzecznik policji, poproszony o komentarz, powiedział, że chodzi o „robocze materiały na potrzeby codziennego raportowania” (fot. PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT)

Szwedzka policja utrzymuje w tajemnicy informacje na temat przestępczości mającej związek z uchodźcami – twierdzi gazeta „Dagens Nyheter”. Policyjne materiały o przestępstwach, których sprawcami bądź ofiarami są uchodźcy, są specjalnie oznakowane.

Policja ujęła pierwszych podejrzewanych o napaści na kobiety w Niemczech. „Jeżeli to migranci, mogą być deportowani”

Policja zatrzymała w Kolonii czterech mężczyzn, którzy są podejrzewani o udział w napaściach na kobiety, do których doszło w Sylwestra. Grupy...

zobacz więcej

Według „Dagens Nyheter” jest to kod „291”, oznaczający zgodnie z wewnętrzną instrukcją w policji, że „nic nie może się wydostać na zewnątrz”. Od października 2015 roku kodem tym są opatrywane wszystkie akta dotyczące przestępstw popełnianych przez uchodźców i tych, których ofiarami są uchodźcy. Dotyczy to także podpaleń ośrodków dla ubiegających się o azyl.

Rzecznik policji, poproszony przez gazetę o komentarz, powiedział, że chodzi o „robocze materiały na potrzeby codziennego raportowania”. „Dagens Nyheter” pisze, że wśród policjantów instrukcja ta budzi kontrowersje. Niektórzy funkcjonariusze uważają, że utajnianie takich informacji jest niepokojące.

źródło:

Zobacz więcej