RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Nożownik-rasista zabija w Ameryce

Rysopis poszukiwanego mężczyzny (PAP/EPA)

Zaatakował nożem 20 osób; zabił pięć z nich. Ofiarami przestępcy są głównie czarni mężczyźni. Seria morderstw wstrząsnęła w ostatnich miesiącach kilkoma stanami USA. Wszystkie zabójstwa są prawdopodobnie dziełem jednego sprawcy – uważa policja.

W miejscowości Flint w stanie Michigan morderca zabił pięć osób, a ciężko ranił dalszych dziesięć. Trzynaście spośród ofiar – w tym wszyscy zabici – to Murzyni.

W tym miesiącu nieznany sprawca zaatakował trzech czarnych mężczyzn w Leesburgu w stanie Wirginia. Napadnięci przeżyli. W ostatnią sobotę 59-letni mieszkaniec Toledo w stanie Ohio został pchnięty nożem i jest w stanie krytycznym.

Policja sądzi, że sprawcą wszystkich ataków jest ta sama osoba – biały, ciemnowłosy mężczyzna średniego wzrostu, poruszający się samochodem typu SUV, Chevrolet Blazer. Jako narzędzia używa najczęściej noża; czasami uderza młotkiem.

Szef policji w Leesburgu, Joseph R.Price, jest przekonany, że sprawca „atakuje mężczyzn według koloru skóry”. – Jego celem są Afroamerykanie – powiedział.

Policja powiadomiła o zagrożeniu miejscowy oddział NAACP – głównej organizacji czarnoskórych Amerykanów. Ostrzegła też mieszkańców Wirginii, aby uważali ze spacerami i bieganiem w odludnych miejscach po zmroku.

Morderca czasem prosi swe ofiary o pomoc pod pretekstem zepsutego samochodu, po czym je atakuje.

źródło:

Zobacz więcej