RAPORT

Tusk kontra Tusk

Masowy mord sprzed 10 tys. lat. Naukowcy: to pierwsza taka masakra, której dopuścili się ludzie

Odkrycia dokonano nad słonym jeziorem Turkana, zwanym jeziorem Rudolfa (fot. Wikimedia Commons/ AdamPG/twitter.com/nature)
Odkrycia dokonano nad słonym jeziorem Turkana, zwanym jeziorem Rudolfa (fot. Wikimedia Commons/ AdamPG/twitter.com/nature)

27 szkieletów ludzi, którzy ponad 10 tysięcy lat temu zginęli gwałtowną śmiercią w wyniku masowego morderstwa, znaleźli archeolodzy na północy Kenii, w Nataruk, mało uczęszczanym rejonie jeziora Turkana. Była to prawdopodobnie pierwsze tego typu masakra, której dopuścili się ludzie.

Zasypane przez wydmy w XVI wieku czekało aż do teraz. Archeolodzy odkopali pierwotne miasto Łeba

Niezwykle interesujące zdarzenie archeologiczne w gminie Łeba. Prace odkrywkowe prowadzone od początku września potwierdziły historyczne zapiski,...

zobacz więcej

Jak się przypuszcza, ciała nie zostały pochowane. Z czasem szczątki przykryła ziemia. Do masakry miało dojść w wyniku konfliktu między plemionami zbieraczy i łowców. Ludzie zostali zaatakowani tępymi i ostrymi narzędziami, ich kości brutalnie połamano.

Konflikt był najpewniej wynikiem rywalizacji o tereny, gdzie można było zdobywać żywność. Na miejscu mordu znaleziono szkielety kobiet, mężczyzn i dzieci. Informację o odkryciu opublikował magazyn „Nature”.


Jak twierdzą naukowcy, mordercy użyli drewnianych zaostrzonych kijów, strzał lub dzid z ostrzami zrobionymi z obsydianu, rzadko występującej skały wulkanicznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej