RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szydło w PE o milionie uchodźców z Ukrainy. Ambasador: to nie uchodźcy, oni tu pracują i płacą podatki

W Polsce może żyć około miliona Ukraińców (fot.  Sean Gallup/Getty Images)
W Polsce może żyć około miliona Ukraińców (fot. Sean Gallup/Getty Images)

– Oni nie są uchodźcami, nie dostali takiego statusu i w związku z tym nie dostają żadnej pomocy socjalnej – powiedział o żyjących w Polsce Ukraińcach Andrij Deszczyca, ambasador tego kraju w Warszawie. To reakcja na wypowiedź premier Beaty Szydło, która w czasie wtorkowej debaty w PE stwierdziła, że Polska przyjęła ok. milion uchodźców z Ukrainy. Formalnie taki status mają w naszym kraju cztery osoby z Ukrainy.

Ostry spór na spotkaniu Szydło z polskimi europosłami, a później konfrontacja w windzie

Spotkanie premier Beaty Szydło z polskimi europosłami w Strasburgu zakończyło się awanturą, wywołaną – w ocenie polityków PiS – przez...

zobacz więcej

W czasie swojego wystąpienia premier Szydło odniosła się do kryzysu migracyjnego w Europie. – Polska przyjęła około miliona uchodźców z Ukrainy. Milion osób, którym nikt nie chciał pomóc – powiedziała.

„Nie ma uchodźców z Ukrainy w Polsce”

– Pani premier mówiła o uchodźcach z Ukrainy, ale nie ma uchodźców z Ukrainy w Polsce. Chodzi o osoby, które przyjeżdżają i przebywają tutaj legalnie, pracują, studiują, płacą podatki i do pewnego stopnia przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki – skomentował w środę ambasador. Deszczyca przyznał, że w Polsce może przebywać ok. miliona obywateli Ukrainy.

– Ale to nie są uchodźcy, należy ich nazwać migrantami ekonomicznymi – podkreślił.

„Ten prawie milion osób do Polski napłynął”

Na słowa ambasadora zareagował rzecznik rządu Rafał Bochenek. – Pani premier bardziej chodziło o to, by pokazać, że liczba Ukraińców, którzy w ostatnich latach przyjeżdżają do naszego kraju, jest bardzo duża. Z punktu formalnego co prawda nie mają oni statusu uchodźcy, ale ten prawie milion osób do Polski napłynął – powiedział.

Tylko czterech uchodźców

Jak informuje na swojej stronie internetowej Urząd ds. Cudzoziemców, formalnie status uchodźcy przyznano czterem obywatelom Ukrainy. Oprócz tego wydano także decyzje o tzw. pobycie tolerowanym lub udzieleniu ochrony uzupełniającej. Od 2013 roku objęto nimi łącznie 76 osób.

Według statystyk Urzędu ds. Cudzoziemców przez cały 2015 rok wniosek o nadanie statusu uchodźcy złożyło 2295 Ukraińców. Dla porównania dokumenty w tej sprawie przekazało do urzędu 7922 Rosjan.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej