RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyprali miliony euro przy pomocy bitcoinów? Seria aresztowań w Holandii

Bitcoin jest walutą, którą zapewnia daleko idącą anonimowość (fot. flickr.com/Keychains)

W Holandii aresztowano 10 mężczyzn podejrzanych o skorzystanie cyfrowej waluty bitcoin do wyprania 15-20 mln euro, pochodzących ze sprzedaży narkotyków online – poinformowali holenderscy prokuratorzy.

Gorączka bitcoinów

Na początku roku kosztował... 13 dolarów. Niecałe dwa miesiące temu - 215 dolarów. Pod koniec listopada były to już 1073 dolary. 8 grudnia...

zobacz więcej

Aresztowań dokonano we wtorek w ramach 15 skoordynowanych operacji. Wszyscy aresztowani są Holendrami. Według prokuratury prali pieniądze za zlecenie handlarzy narkotyków, którzy działali w tzw. Dark Web.

To sieć niedostępna dla zwykłych wyszukiwarek internetowych i często wykorzystywana do działalności przestępczej. Bitcoin jest walutą, z której chętnie się tam korzysta, gdyż zapewnia daleko idącą anonimowość.

Valentine Hoen z holenderskiej agencji antykorupcyjnej poinformowała, że przeciwko handlarzom narkotyków toczy się osobne śledztwo.

Samochody, gotówka, bitcoiny

Holenderska prokuratura ujawniła, że we współpracy z organami ścigania USA, Australii, Litwy i Maroka zajęto za granicą luksusowe samochody, gotówkę, konta bankowe, a także bitcoiny.

Gazeta „De Telegraaf”, której reporterzy byli zaproszeni do obserwowania aresztowań, poinformowała, że na trop mężczyzn zajmujących się praniem pieniędzy natrafiono, ponieważ na ich konta bankowe często wpływały znaczne sumy, po czym z bankomatów natychmiast pobierana była gotówka.

źródło:

Zobacz więcej