SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Świńska grypa zabija na Ukrainie. Już 51 ofiar wirusa

Na Ukrainie 51 osób zmarło z powodu powikłań po grypie (fot. Jeff J Mitchell/Getty Images)
Na Ukrainie 51 osób zmarło z powodu powikłań po grypie (fot. Jeff J Mitchell/Getty Images)

Na Ukrainie 51 osób zmarło z powodu powikłań po grypie, jednak na razie nie można mówić o epidemii. Dominuje grypa wywołana przez wirus H1N1, znany jako świńska grypa – oświadczyli przedstawiciele ministerstwa zdrowia.

Grypa szaleje na Ukrainie. Zmarło już 25 osób, szkoły w Kijowie zamknięte

zobacz więcej

– Mamy potwierdzone dane o 51 zgonach, które związane są przede wszystkim z tym, że ludzie zbyt późno zwracają się o pomoc do lekarzy – powiedział szef resortu zdrowia Aleksandr Kwitaszwili. Najwięcej przypadków śmiertelnych odnotowano w obwodzie odeskim, gdzie zmarło 20 osób.

Dyrektorka Ukraińskiego Centrum Kontroli i Monitoringu Zachorowań przy ministerstwie zdrowia Lubow Nekrasowa poinformowała, że choć w kraju dominuje wirus potocznie znany jako wirus świńskiej grypy, to ulega on mutacjom. – W wielu krajach rejestrowane są zmiany tego wirusa. Obecnie na Ukrainie H1N1 ma mutacje punktowe, które nadają temu wirusowi nową aktywność – podkreśliła.

W Rosji 12 osób zmarło na świńską grypę

Świńska grypa zabija też w Rosji. Od grudnia 2015 r. na świńską grypę H1N1 zmarło tam co najmniej 12 osób. Główny lekarz sanitarny kraju, Anna Popowa ostrzegła, że w przyszłym miesiącu nieunikniony jest wzrost zachorowań na tę chorobę.

W Armenii na początku 2016 r. uśmierciła ona trzy osoby, a w tym tygodniu o pierwszym zgonie poinformowały służby sanitarne Gruzji. W Iranie od połowy listopada na świńska grypę zachorowało ponad 1000 osób, a 112 zmarło.

Wirus świńskiej grypy H1N1 wywołał pandemię grypy w czerwcu 2009 r. Pojawiły się ona najpierw Meksyku i Stanach Zjednoczonych, a potem, przeniosła się m.in. na Europę. Zmarło wtedy ponad 18,5 tys. osób w 214 krajach.

źródło:

Zobacz więcej