RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ostry spór na spotkaniu Szydło z polskimi europosłami, a później konfrontacja w windzie

Premier Beata Szydło podczas spotkania z polskimi europosłami (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Spotkanie premier Beaty Szydło z polskimi europosłami w Strasburgu zakończyło się awanturą, wywołaną – w ocenie polityków PiS – przez europarlamentarzystów Platformy Obywatelskiej. Część posłów PO opuściła spotkanie jeszcze przed jego zakończeniem. – Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, by co innego mówić na forum polskiego parlamentu, a co innego na forum PE – powiedział Adam Szejnfeld (PO).

Szydło na spotkaniu z polskimi europosłami: ta debata jest niepotrzebna, ale chcemy rozwiać wszystkie wątpliwości

Premier Beata Szydło spotkała się we wtorek przed południem w Strasburgu z polskimi europosłami z różnych frakcji. Rozmowy odbędą się przed...

zobacz więcej

Premier Beata Szydło mówiła, że oczekuje tego, że strona polska będzie mówiła jednym głosem. Jednak podczas jej spotkania z europosłami emocje narastały z minuty na minutę. Jak relacjonuje nasza korespondentka Joanna Dunikowska, niektórzy politycy PO opuszczali to spotkanie jeszcze przed jego zakończeniem, jak np. Adam Szejnfeld.

Szejnfeld powiedział, że jest za tym, by bronić dobrego imienia Polski przed partnerami europejskimi, ale absolutnie nie wyobraża sobie takiej sytuacji, by co innego mówić na forum polskiego parlamentu, a co innego na forum PE. Jak wyjaśnił, nie satysfakcjonują go tłumaczenia premier Beaty Szydło, które uznał za ogólnikowe i w żadem sposób nie tłumaczące zmian zachodzących w Polsce.

Minister Szymański o debacie w Strasburgu: apelujemy do wysokich polityków unijnych o odpowiedzialność za każde słowo

– Każde słowo w tej debacie waży. Każde słowo za dużo może przynieść złe emocje po obu stronach, a tego absolutnie nie potrzebujemy. Jesteśmy...

zobacz więcej

Odmienne zdanie PiS

Inne spojrzenie na ten spór i dzisiejszą debatę mają eurodeputowani PiS. Tomasz Poręba (PiS) mówił, że zupełnie nie rozumie posłów opozycyjnych, którzy wręcz skarżą się politykom europejskim. – Rząd Polski, wybrany w demokratycznych wyborach, mający mandat polskich wyborców, ma prawo do tego, aby podejmować wewnętrzne decyzje – powiedział.

Jak relacjonował po spotkaniu, „Szydło została zaatakowana przez eurodeputowanego PO Tadeusza Zwiefkę”. – Jesteśmy bardzo, ale to bardzo zaskoczeni takim bardzo kontrowersyjnym tonem wypowiedzi niektórych posłów PO, którzy zaatakowali panią premier Szydło, przenosząc ten spór z Polski do Parlamentu Europejskiego – mówił dziennikarzom Poręba.

„Nie chcemy, by Polska była zepchnięta na margines”. Przed debatą Schulz spotkał się z Szydło

Debata o Polscde w Parlamencie Europejskim rozpocznie się o godz. 16.00. Głos mają zabrać wiceszef KE Frans Timmermans, premier Beata Szydło, a...

zobacz więcej

Konfrontacja w windzie

Do bezpośredniej konfrontacji polityków PO i PiS doszło po spotkaniu w windzie w PE.

W obecności mediów Ryszard Legutko i Zdzisław Krasnodębski z PiS dopytywali eurodeputowanego PO Jerzego Buzka, czy Europejska Partia Ludowa, do której należy PO, poprze ewentualną rezolucję na temat Polski. – Na pewno przeciw (rezolucji – PAP) zagłosują eurodeputowani z Polski – zapewniał Buzek.

Trzaskowski o strategii PiS

Spotkanie europarlamentarzystów skomentowali też w Sejmie posłowie PO. – Podtrzymujemy swoją ocenę, żeby prowadzić debatę w sposób merytoryczny. Natomiast dzisiaj widzimy, jak ma wyglądać strategia PiS. Został przygotowany materiał który został rozesłany do wszystkich europosłów, w którym tak naprawdę atakowany jest poprzedni rząd i w którym zamiast tłumaczyć się z tego, co dzieje się obecnie w Polsce, próbuje się przerzucić całą odpowiedzialność za te ruchy PiS na Platformę Obywatelską – powiedział Rafał Trzaskowski (PO).

teraz odtwarzane
Trzaskowski: widzimy, jak ma wyglądać strategia PiS

źródło:
Zobacz więcej