Trzaskowski (PO): pewnie zagłosowalibyśmy za wyważoną rezolucją PE w sprawie Polski

– Jeżeli podczas debaty w PE będą się pojawiały niesprawiedliwe opinie na temat Polski, np. porównywanie nas do demokracji Putina, to będziemy przeciwko temu protestować. Ale będziemy również krytykować to, co się dzieje w Polsce, jeżeli tezy, które będą tam stawiane, będą słuszne – powiedział w „Dziś wieczorem” w TVP Info Rafał Trzaskowski (PO). Nie wykluczył zagłosowania europosłów PO za ewentualną rezolucją w sprawie Polski, jeżeli będzie ona wyważona.

Przed debatą o Polsce w Parlamencie Europejskim. „Musimy mówić o rzeczywistości, a nie ją zaklinać”

zobacz więcej

W środę Komisja Europejska postanowiła wszcząć wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa ze względu na to, że – jak mówił wiceszef KE Frans Timmermans – wiążące zasady dotyczące TK nie są obecnie przestrzegane. 19 stycznia odbędzie się w Parlamencie Europejskim debata poświęcona Polsce.

Będzie rezolucja ws. Polski?

Gość TVP Info Rafał Trzaskowski wyjaśnił , jak zachowają się europosłowie PO, jeżeli w Strasburgu będzie głosowana rezolucja w sprawie Polski .

– Jeżeli będzie w naszym mniemaniu wyważona, jeżeli ona będzie mówiła o pewnych uchybieniach, o tym, że mamy problemy z nieprzestrzeganiem konstytucji, o ataku na TK, na służbę cywilną, o tym, że próbuje się upolitycznić telewizję publiczną – pewnie zagłosowalibyśmy za taką rezolucją. Natomiast jeżeli tam się pojawia jakieś bardzo wyolbrzymione tezy, niesprawiedliwe wobec Polski, bo tego też nie można wykluczyć, (…) to wtedy podejmiemy inną decyzję – powiedział.

Ziobro: pokorna i usłużna polityka wobec KE może prowadzić do większej agresji wobec Polski

– To naiwność, że jeśli będziemy grzeczni, to będziemy szanowani. Będziemy szanowani wtedy, gdy sami siebie będziemy szanować – mówił min....

zobacz więcej

Odpowiedzialność spoczywa na rządzie

– Myśmy jasno stwierdzili na spotkaniu z panią premier (Beatą Szydło), że to nie my eksportujemy polskie problemy do Brukseli, nie my podgrzewamy atmosferę. To jest odpowiedzialność rządu. Natomiast jeżeli będą się pojawiały niesprawiedliwe opinie na temat Polski, np. porównywanie nas do demokracji Putina, to będziemy przeciwko temu protestować. Ale będziemy również krytykować to, co się dzieje w Polsce, jeżeli w naszym mniemaniu tezy, które będą tam stawiane, będą słuszne – dodał.

Podkreślił, że teraz największa odpowiedzialność spoczywa na rządzie, który teraz będzie w UE „tłumaczyć swoje zachowanie”. – Jeśli będzie to robił w sposób przekonywający, to ta procedura, która rozpoczęła Komisja Europejska, prawdopodobnie nie będzie miała ciągu dalszego – podkreślił.

teraz odtwarzane
Trzaskowski: nikt w PO nie cieszy się z tego, że jest obniżana wiarygodnośc Polski

Debata o Polsce w PE jednak we wtorek. To wynik rozmowy Szydło z Schulzem

Debata Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Polsce ma się odbyć we wtorek 19 stycznia, jak pierwotnie planowano – poinformowało źródło...

zobacz więcej

– To jest kwestia odpowiadania na pytania Brukseli. Bruksela była nieusatysfakcjonowana tymi odpowiedziami, których rząd udzielił. W niektórych z nich pojawiały się odniesienia historyczne, resentymenty; te listy były niegrzeczne, niektóre były mało merytoryczne – mówił Rafał Trzaskowski.

Szybko zakończyć procedurę kontrolną

Zapytany, dlaczego KE nie interweniowała we wcześniejszych przypadkach, gdy było łamane prawo, wyjaśnił, że „każdemu rządowi zdarzają się wpadki, również rządowi PO”.

– Natomiast w ocenie Brukseli nie miały one charakteru systematycznego – dlatego, że kiedy TK się wypowiadał, rząd PO wcielał w życie orzeczenia Trybunału. W tej chwili orzeczenia TK nie są respektowane – powiedział.

Podkreślił, że Platforma jest za jak najszybszym zakończeniem wdrożonej przez KE procedury kontrolnej.

– Niech się rząd dobrze wytłumaczy, kibicuję mu w tym. Niech się wycofa z tych kwestii, w których ewentualnie łamał prawa europejskie i niech jak najszybciej się to skończy – powiedział Rafał Trzaskowski. Wyraził nadzieję, że nie będzie konieczny szczyt UE w sprawie Polski.


Zobacz cały program

źródło:
Zobacz więcej