Bawaria stawia Merkel ultimatum. Albo porządek na granicach, albo sprawa w Trybunale

Sondaże wskazują na znaczny wzrost liczby Niemców oceniających pesymistycznie skutki stałego napływu imigrantów do ich kraju (fot. PAP/EPA/KAY NIETFELD)

Premier Bawarii Horst Seehofer postawił kanclerz Angeli Merkel ultimatum. Jeżeli rząd nie zaprowadzi porządku na granicach, władze Bawarii skierują sprawę do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego – grozi Seehofer cytowany w sobotę przez tygodnik „Der Spiegel”.

Niemcy w szoku po atakach na kobiety. „Rozpoczął się zwrot w polityce wobec imigrantów”

Brutalne ataki grup mężczyzn arabskiego pochodzenia na kobiety wywołały prawdziwy szok u niemieckiej opinii publicznej. Politycy koalicji rządowej...

zobacz więcej

„W ciągu najbliższych 14 dni wezwiemy pisemnie rząd do przywrócenia na granicach porządku” – powiedział Seehofer „Spieglowi”. – Jeżeli tego nie zrobi, to rządowi Bawarii nie pozostanie nic innego, jak złożenie skargi do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego – zaznaczył premier Bawarii.

Seehofer jest równocześnie szefem rządzącej w Bawarii CSU – partii tworzącej wraz z CDU i SPD koalicję rządową kierowaną przez Merkel.

Premier Bawarii groził Merkel już w zeszłym roku Trybunałem Konstytucyjnym, jednak bez wyznaczenia konkretnego terminu. Jego stanowisko sugerujące, że polityka imigracyjna rządu może być sprzeczna z konstytucją, potwierdziła ekspertyza byłego sędziego TK Udo di Fabio. Zdaniem renomowanego sędziego skarga konstytucyjna Bawarii miałaby szanse na sukces w TK.

„Zagrożona jest państwowa integralność Niemiec”

Politykę rządu krytykują te inni znani prawnicy. Hans-Juergen Papier ostrzegł, że zagrożona jest państwowa integralność Niemiec. Niemiecki rząd doprowadził – jak zaznaczył – do „wysadzenia w powietrze ram niemieckiego i europejskiego prawa azylowego”|. Za podstawowy błąd uznał zatarcie granic pomiędzy prześladowanymi osobami mającymi indywidualne prawo do azylu a uchodźcami ekonomicznymi.

Efekty przywrócenia kontroli. Przez trzy dni Dania zawróciła z granicy z Niemcami 36 osób

Od poniedziałku Dania nie pozwoliła na wjazd do kraju 36 z 1366 skontrolowanych osób. Rząd w Kopenhadze przywrócił przedwczoraj kontrole na...

zobacz więcej

Seehofer od dawna domaga sie zmiany polityki imigracyjnej, przede wszystkim ustalenia górnego pułapu przyjmowanych imigrantów. Jego zdaniem Niemcy mogą przyjąć rocznie nie więcej niż 200 tys. uchodźców. W zeszłym roku niemiecką granicę przekroczyło 1,1 mln obcokrajowców szukających w Niemczech schronienia i szans na lepsze życie. Większość z nich wjeżdża na teren RFN przez Bawarię.

Jak pisze „Der Spiegel”, ultimatum Seehofera oznacza, że dąży on do wymuszenia zmiany polityki wobec imigrantów przed serią lokalnych wyborów w landach w połowie marca.

Niemcy chcą ograniczenia napływu imigrantów

Najnowsze sondaże wskazują na znaczny wzrost liczby Niemców oceniających pesymistycznie skutki stałego napływu imigrantów do ich kraju. Spada też poparcie dla obu chadeckich partii CDU i CSU, wzrasta natomiast odsetek osób deklarujących chęć głosowania na populistyczną i antyislamską Alternatywę dla Niemiec (AfD).

Partia kanclerz Angeli Merkel CDU straciła ostatnio dwa punkty procentowe i jest obecnie popierana przez 37 proc. wyborców. Na AfD chce głosować 11 proc. Niemców – o dwa punkty procentowe więcej niż w grudniu. AfD wyprzedziło tym samym obie partie opozycyjne w Bundestagu – Zielonych i Lewicę.

Merkel odmawia zamknięcia granic

Merkel konsekwentnie odmawia zamknięcia granic państwowych oraz wyznaczenia górnego pułapu liczby osób, które Niemcy mogą przyjąć i zintegrować. Jej zdaniem problem musi zostać rozwiązany w skali całej UE przy współpracy z Turcją.

Sytuację Merkel pogarsza rosnący sprzeciw wobec liberalnej polityki rządu w szeregach jej własnej partii CDU. Grupa posłów zainicjowała akcję zbierania podpisów pod listem protestacyjnym do Merkel. Chcą oni, aby imigranci wjeżdżający do Niemiec z bezpiecznych krajów trzecich byli zawracani z granicy. Bawarski minister finansów Markus Soeder (CSU) zaproponował, by w Bundestagu odbyło się głosowanie nad polityką migracyjną Merkel.

Korekty polityki wobec uchodźców domaga się też koalicjant chrześcijańskich demokratów SPD.

Premier Bawarii Horst Seehofer postawił kanclerz Angeli Merkel ultimatum (fot. PAP/EPA/OVE ARSCHOLL)

źródło:

Zobacz więcej