RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Policja odbiła 126 zakładników w Burkina Faso. Jest ponad 20 zabitych

Do ataku na hotel przyznała się Al-Kaida Islamskiego Maghrebu (fot.PAP/EPA)

23 osoby zginęły, a ponad 30 zostało rannych podczas ataku terrorystów z Al-Kaidy na „Splendid” i restaurację „Capuccino” w Wagadugu, stolicy Burkina Faso. Po kilku godzinach służby bezpieczeństwa zakończyły akcję odbicia zakładników. Uratowano 126 osób. Zginęli trzej napastnicy – Arab i dwóch czarnoskórych Afrykanów.

Hotel w Hurghadzie zaatakowany. Są informacje o rannych

Nieznani sprawcy zaatakowali w piątek wieczorem hotel w egipskiej Hurghadzie, popularnym kurorcie nad Morzem Czerwonym. Na razie nie ma informacji...

zobacz więcej

Jednym z uwolnionych był minister służb cywilnych Clement Sawadogu. 33 rannych odwieziono do szpitala – poinformował minister ds. łączności i kontaktów z parlamentem Remis Dandjinou.

Wśród poszkodowanych są osoby z ranami po kulach, a także osoby, które odniosły obrażenia w wyniku upadków – mówił po północy dyrektor szpitala uniwersyteckiego w Wagadugu Robert Sangare.

W trakcie operacji brygady antyterrorystyczne znalazły na tarasie pobliskiej kawiarni Cappuccino ciała 10 osób. Łączny bilans ofiar nie jest jeszcze znany – zaznaczył w wypowiedzi dla agencji AFP minister stanu, administracji terytorialnej i bezpieczeństwa Simon Comparoe.

Wcześniej podawano, że w zamachu zginęło 20 osób, a 15 zostało rannych. Taką informację przekazał dyrektor szpitala w Wagadugu Robert Sangare.

Atak na hotel Splendid

Minister spraw zagranicznych Alpha Barry w nocy poinformował o ofiarach i wzięciu przez terrorystów zakładników. – Wśród zakładników mogą być Europejczycy – zaznaczył.

Terroryści o godz. 19.45 czasu lokalnego zaatakowali położony w dzielnicy biznesowej, popularny wśród pracowników ONZ i obywateli krajów zachodnich, sześciopiętrowy hotel Splendid oraz pobliską kawiarnię „Cappuccino”. Według świadków czterech zamaskowanych mężczyzn wdarło się do hotelu. Agencja AFP pisze o widzianych przez świadków „trzech, może czterech zamachowcach narodowości arabskiej”.

– Około godz. 22 z wnętrza słychać było odgłosy eksplozji oraz strzały. W pobliżu hotelu płoną samochody – informował z Wagadugu reporter agencji AFP.

W ataku na hotel w Bamako zginęło 21 osób. 10-dniowy stan wyjątkowy w Mali [RELACJA]

– Jeszcze do niedawna Mali było krajem stosunkowo bezpiecznym. Teraz sytuacja pogarsza się z miesiąca na miesiąc. Dochodzi do ataków na siły ONZ, a...

zobacz więcej

Akcję antyterrorystyczną policji oraz wojska z wykorzystaniem śmigłowców wspomagali przedstawiciele francuskich sił pokojowych.

Terroryści powiązani z Al-Kaidą

Do ataku przyznała się już Al-Kaida Islamskiego Maghrebu. W mieście wprowadzono godzinę policyjną.

Za zamachem rzeczywiście mogła stać przypisująca go sobie regionalna grupa Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQIM) – twierdzą eksperci z Instytutu SITE (The Search for International Terrorist Entities), którzy zajmują się całodobowym śledzeniem aktywności grup terrorystycznych w internecie.

Atak powiązany z atakami w Mali?

Agencje przypominają, że jest to pierwszy atak terrorystyczny w Burkina Faso. Wiążą go z listopadowymi zamachami terrorystycznymi w sąsiednim Mali, gdzie doszło do ataku na bazę ONZ w Kidal oraz na konwój misji MINUSMA.

Pod koniec listopada 2015 roku w Burkina Faso odbyły się pierwsze demokratyczne wybory parlamentarne i prezydenckie. Te ostatnie wygrał 58-letni Roch Marc Kabore.

Wybory zakończyły rozpoczęty pod koniec 2014 r. proces transformacji ustrojowej w Burkina Faso. W wyniku fali protestów obalono wtedy rządzącego od 27 lat prezydenta Compaore.

Muzułmanie stanowią 61,6 proc. mieszkańców Burkina Faso (ogółem 18,9 mln mieszkańców), chrześcijanie - 22,5 proc., a 15,4 proc. to wyznawcy religii plemiennych.

źródło:
Zobacz więcej