Rating Polski w dół. W reakcji gwałtowny spadek kursu złotego

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu „BBB plus” z „A minus” – podano w piątkowym komunikacie. Perspektywa ratingu jest negatywna. Po tej informacji złoty gwałtownie się osłabił. Resort finansów skrytykował decyzję agencji.

WIG20 i złotówka ostro w dół. Po tąpnięciu na azjatyckich giełdach

Zawirowania na azjatyckich giełdach odbiły się na rynkach całego świata, w tym polskim. WIG20 na zamknięciu poniedziałkowej sesji spadł o 2,94...

zobacz więcej

Od lutego 2015 r. perspektywa polskiego ratingu w S&P była pozytywna. „Od wygrania wyborów w październiku 2015 r., nowy polski rząd zainicjował różne działania legislacyjne, które naszym zdaniem osłabiają niezależność i efektywność kluczowych instytucji, jak wynika z naszej oceny instytucjonalnej” - napisano w uzasadnieniu decyzji.

S&P poinformował, że perspektywa negatywna oznacza, iż w ocenie agencji istnieje „prawdopodobieństwo co najmniej jak jeden do trzech”, że w ciągu 24 miesięcy rating zostanie ponownie obniżony, „jeśli podważona zostanie wiarygodność polityki pieniężnej lub jeśli finanse publiczne pogorszą się bardziej od naszych obecnych oczekiwań”. Agencja obniżyła krótko- i długoterminowy rating w walucie krajowej do „A-/A-2” z „A/A-1”.

Agencje podniosą rating Polski? „Najpierw zdławić deficyt”

Jeszcze nie w tym roku, ale już w przyszłym Polska ma szansę na wyższe noty agencji ratingowych. Najpierw jednak musi się pozbyć procedury...

zobacz więcej

Ministerstwo Finansów krytykuje

Obniżenie ratingu spowodowało gwałtowne osłabienie złotego. Po godzinie 18 euro wyceniano na 4,48 zł, podczas gdy pół godziny wcześniej kurs EUR/PLN wynosił 4,42. Za dolara po godz. 18 płacono 4,08 zł, a za franka 4,09 zł.

Ministerstwo finansów wydało oświadczenie w sprawie decyzji S&P's. „Decyzja agencji ratingowej Standard & Poor's o obniżeniu oceny ratingowej Polski jest niezrozumiała z punktu widzenia analizy ekonomicznej i finansowej. Decyzja ta jest sprzeczna z ocenami pozostałych agencji ratingowych, największych międzynarodowych instytucji finansowych oraz uczestników rynków finansowych” – czytamy w komunikacie.

źródło:

Zobacz więcej