RAPORT

Pogarda

Bez węgla i drewna w piecach. Kraków walczy ze smogiem „historyczną” uchwałą

Stężenie pyłów w krakowskim powietrzu jest jednym z najwyższych w Europie (fot. Wikimedia)
Stężenie pyłów w krakowskim powietrzu jest jednym z najwyższych w Europie (fot. Wikimedia)

Najnowsze

Popularne

Zakaz palenia węglem i drewnem w piecach w Krakowie wprowadził sejmik województwa małopolskiego. Za zakazem głosowało 19 radnych, 15 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw. Przepisy wejdą w życie od 1 września 2019 r.

Roślinami w smog. Nowy pomysł władz Krakowa na walkę z zanieczyszczeniem powietrza

Specjalne krzewy pyłochronne oraz łąki kwietne mają pomóc w walce z krakowskim smogiem. Osobliwy metodę wprowadza Zarząd Zieleni Miejskiej.

zobacz więcej

Przyjęta uchwała przewiduje całkowity zakaz palenia paliwami stałymi, w tym m.in. węglem i drewnem w kotłach, piecach i kominkach. Jako dopuszczalne do stosowania wskazane zostały paliwa gazowe oraz lekki olej opałowy. Za uchwałą zagłosowało 19 radnych, 15 wstrzymało się od głosu. Głosów sprzeciwu nie było.

Uchwałą w smog

Władze województwa i miasta uznały, że przyjęta uchwała antysmogowa ma charakter historyczny, i tylko w formie tak restrykcyjnej może doprowadzić do poprawy jakości powietrza w Krakowie w przeciągu najbliższych lat. Według nich przyjęte rozwiązania prawne są odpowiedzią na jednoznaczne oczekiwania społeczne wyrażone m.in. w trakcie szerokich dyskusji i konsultacji projektu uchwały antysmogowej. Wskazano na potrzebę i rozwiązywania problemu niskiej emisji w gminach okalających Kraków oraz innych miastach i miasteczkach województwa.

Poprzednia uchwała antysmogowa sejmiku województwa małopolskiego z listopada 2013 r. została uchylona przez Naczelny Sąd Administracyjny. Po nowelizacji prawa ochrony środowiska radni wojewódzcy mogą już podejmować decyzję o wprowadzenie ograniczeń dotyczących paliw dopuszczalnych do spalania w piecach, kominkach i kotłach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej