RAPORT

Pogarda

Wprowadzą zakaz palenia węglem i drewnem w piecach? Krakowa walka ze smogiem

Kraków jest najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce (fot. arch.PAP/Jacek Bednarczyk)
Kraków jest najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce (fot. arch.PAP/Jacek Bednarczyk)

Najnowsze

Popularne

Radni sejmiku województwa małopolskiego mają dziś zdecydować o zakazie palenia węglem i drewnem w piecach. Jeżeli uchwała zostanie przyjęta, Kraków, będący najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce, stanie się pierwszym, które zakaże ogrzewania mieszkań paliwami stałymi.

Roślinami w smog. Nowy pomysł władz Krakowa na walkę z zanieczyszczeniem powietrza

Specjalne krzewy pyłochronne oraz łąki kwietne mają pomóc w walce z krakowskim smogiem. Osobliwy metodę wprowadza Zarząd Zieleni Miejskiej.

zobacz więcej

Przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego od lat zabiegają o wprowadzenie takiego zakazu. Zdaniem organizacji uchwała ta jest warunkiem koniecznym dla doprowadzenia jakości powietrza w stolicy Małopolski do stanu nie zagrażającego zdrowiu i życiu.

Główny truciciel

Projekt zakłada, że zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie miałby obowiązywać od 2019 roku. Piece węglowe – główne źródło smogu – odpowiadają za niemal 50 procent zanieczyszczenia powietrza.

W przeszłości radni zdecydowali już o wprowadzaniu zakazu palenia węglem i drewnem w Krakowie. Uchwałę tę podważył jednak Naczelny Sąd Administracyjny, który ocenił, że jest niezgodna z ustawą o ochronie środowiska. Przygotowanie treści kolejnej było możliwe dzięki wprowadzeniu kilka miesięcy temu tzw. ustawy antysmogowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej