Błaszczak: żadne sankcje na Polskę nie zostaną nałożone

– Wczoraj dopiero rozpoczęła się wstępna ocena sytuacji. To znaczy, że KE uważa iż potrzebuje dialogu z polskim rządem – powiedział w programie „Gość poranka” w TVP Info szef MSWiA Mariusz Błaszczak (PiS), komentując wszczęcie procedury obrony państwa prawa w związku z kontrowersjami wokół Trybunału Konstytucyjnego. Zapewnił, że „żadne sankcje na Polskę nie zostaną nałożone”, ponieważ nie zgodzą się na to Węgry.

Waszczykowski w TVP Info: cieszymy się, że werbalne ataki polityków europejskich ustąpią

– Jesteśmy otwarci na dialog, jaki zapowiedział pan Frans Timmermans (pierwszy wiceprzewodniczący KE - przyp. red.) i cieszymy się, że werbalne...

zobacz więcej

Po debacie na temat sytuacji w Polsce, Komisja Europejska postanowiła w środę wszcząć pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa. – Chcemy się upewnić, że praworządność w Polsce jest chroniona – mówił Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący KE.

Wstępna ocena

W ocenie ministra SWiA Mariusza Błaszczaka, to dopiero „wstępna ocena sytuacji”. – Co to znaczy wstępna ocena? To znaczy, że KE uważa, że potrzebuje dialogu z polskim rządem. Zresztą słowo dialog padało tam wielokrotnie. Więc my jesteśmy otwarci ma dialog – zapewnił.

– Trochę dziwi nas, że Komisja Europejska nie zauważyła tego, że TK w Polsce umorzył postępowanie w sprawie uchwał sejmowych, że przewodniczący TK zmienił zdanie, przestał być tak konfrontacyjny wobec polskiego rządu i włączył na razie dwójkę sędziów; mam nadzieję, że całą grupę pięciu sędziów włączy do pracy TK – mówił gość TVP Info.

Podkreślił, że „w Polsce, tak jak w każdym innym kraju, musi być przestrzegane prawo; TK też powinien prawa przestrzegać, prezes TK także nie stoi ponad prawem”.

Niedzica: zakończyło się spotkanie prezesa PiS z Wiktorem Orbanem

zobacz więcej

„Deklaracja Orbana jednoznaczna

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski ocenił w środę, że decyzja KE „martwi, bo oznacza, że Komisja Europejska nie ma pełnej wiedzy, a wręcz wątłą wiedzę na temat tego, co się dzieje w polskiej polityce”.

Zapytany o przyczyny takiego stanu rzeczy min. Błaszczak ocenił w TVP Info, że „tutaj nałożyło się wiele czynników; jednym z nich jest to, że niektórzy z polityków obecnej opozycji mówią wprost, że sprawy polskie będą rozstrzygać w Brukseli”.

– Jedno jest najważniejsze, myślę że warto to podkreślić: żadne sankcje na Polskę nie zostaną nałożone dlatego, że niezbędna jest jednomyślność wszystkich państw, oprócz państwa, którego sprawa dotyczy. Po rozmowie prezesa Jarosława Kaczyńskiego z premierem Victorem Orbanem była deklaracja bardzo jasna, precyzyjna ze strony szefa rządu węgierskiego – że Węgry się nie zgodzą na jakiekolwiek sankcje. Deklaracja premiera Orbana była jednoznaczna – powiedział.

teraz odtwarzane
Min. Błaszczak w TVP Info o inwigilacji dziennikarzy

Śledczy chcą laptopa redaktora naczelnego „Wprost”. „To bezprecedensowe naruszenie wolności słowa”

Od godzin wieczornych agenci ABW w towarzystwie prokuratora przeszukują redakcję tygodnika „Wprost”, który ujawnił nagrania kompromitujące m.in....

zobacz więcej

„Nie dążę do igrzysk”

Szef MSWiA odniósł się też do spekulacji, że PiS planuje powołanie sejmowej komisji śledczej w związku z tzw. aferą podsłuchową. Z audytu zarządzonego pod koniec ub.r. przez komendanta głównego policji wynika, że w KGP działały dwie grupy, które miały przeprowadzić kilkadziesiąt kontroli operacyjnych dziennikarzy i ich rodzin.

– To była reakcja na działania dziennikarzy, którzy pokazali prawdziwe oblicze ówczesnego rządu, a więc koalicji PO-PSL: opublikowali taśmy prawdy kompromitujące władzę. Widzieliśmy wszyscy, pamiętamy te sceny najścia na tygodnik „Wprost”, kiedy to funkcjonariusze ABW wyrywali redaktorowi naczelnemu sprzęt komputerowy z rąk – mówił gość TVP Info.

Podkreślił, że wobec funkcjonariuszy zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne, sprawą zainteresowała się też prokuratura. – Ja dążę do tego, żeby sprawę wyjaśnić, nie do igrzysk. Jeżeli te kroki tego nie wyjaśnią, to oczywiście trzeba rozważyć (powołanie komisji śledczej – red.), ale ja jestem przekonany, że wyjaśnimy tę sprawę wcześniej – zapewnił Błaszczak.


Zobacz cały program

źródło:
Zobacz więcej