SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Przyszli emeryci będą mogli wrócić do OFE. Rząd otworzy okienka transferowe

Oszczędności będzie można przenosić do OFE od 1 kwietnia (fot. pixabay.com/StavePB)
Oszczędności będzie można przenosić do OFE od 1 kwietnia (fot. pixabay.com/StavePB)

Przyszli emeryci będą mogli powrócić z ZUS do OFE. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki oświadczył, że w 2016 roku zostaną otwarte „okienka transferowe”, podczas których będzie można część składki emerytalnej przenieść na konta indywidualne.

Trybunał Konstytucyjny: przeniesienie aktywów z OFE do ZUS zgodne z ustawą zasadniczą

Ustawa o reformie Otwartych Funduszy Emerytalnych jest zgodna z konstytucją – taki wyrok wydał Trybunał konstytucyjny. TK rozpoznawał w pełnym...

zobacz więcej

Gdy w 2014 roku zapadła decyzja o przekazaniu – co do zasady – składek do ZUS, oszczędzanie na emeryturę nadal w OFE zadeklarowało około 2,5 miliona ubezpieczonych. Nowe przepisy zakładają, że osoby, które pozostały w ZUS będą mogły zweryfikować swoją decyzję.

Od lipca do kwietnia

– Rok 2016, a w szczególności okres od 1 kwietnia do końca lipca tego roku, to jest okres, kiedy ubezpieczeni będą mogli dokonać korekty wcześniej podjętych decyzji. Osoby, które nie zdecydowały się na oszczędzanie, będą mogły wrócić do OFE. Osoby, które przekazywały do tej pory część składki do OFE, będą mogły z tego zrezygnować – wyjaśnił Zieleniecki.

Podsekretarz stanu przypomniał także, że – zgodnie z opinią Trybunału Konstytucyjnego – niezgodny z konstytucją jest zakaz reklamy OFE. Ocenił, że może to wpłynąć na decyzje ubezpieczonych.

Racjonalne decyzje

– Niezależnie od tego, jaka będzie polityka Otwartych Funduszy Emerytalnych przed rozpoczęciem tego okienka transferowego, czy one będą chciały z tego prawa do reklamy w sposób szeroki skorzystać, czy też będą taką wstrzemięźliwą politykę w tym zakresie prowadzić, to uważam, że decyzje będą bardziej racjonalne, w tym sensie, że one będą już oparte na pewnych doświadczeniach – zaznaczył wiceminister Zieleniecki, który zasugerował, że czynnikiem racjonalności decyzji o powrocie do OFE lub pozostaniu w ZUS powinna być także ocena wyników finansowych OFE w ostatnich latach.

Obligatoryjne przeniesienie składek z OFE do ZUS było jednym z najważniejszych zarzutów wobec koalicji PO-PSL. Ówczesna opozycja nazwała tę decyzję mianem „skoku na OFE”. Trybunał Konstytucyjny uznał jednak, że nie doszło do naruszenia konstytucyjnych praw ubezpieczonych.

źródło:
Zobacz więcej