Trybunał Praw Człowieka: szefowie mogą czytać wiadomości pracowników. Nawet te prywatne

Według ETPC pracodawca może kontrolować działania pracownika (fot. pexels.com/startupstockphotos.com)

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że pracodawcy mają prawo do czytania wszystkich wiadomości wysyłanych za pośrednictwem internetowych komunikatorów w godzinach pracy. Jednocześnie sędziowie podkreślili, że przeglądanie takich wiadomości to element weryfikacji efektywności pracownika.

Zamiast pilnować prasy w fabryce rozmawiał na Facebooku. Dostał dyscyplinarkę, sąd uznał, że słusznie

Pracodawcy wolno kontrolować pracownika na Facebooku, jeżeli korzysta z niego w godzinach pracy i zaniedbuje swoje obowiązki. Takie orzeczenie...

zobacz więcej

Wyrok dotyczy pewnego inżyniera z Rumunii, który w 2007 roku został zwolniony, ponieważ pracodawca stwierdził, że mężczyzna w czasie pobytu w biurze używał aplikacji Yahoo Messenger zarówno do kontaktów zawodowych jak i prywatnych. Mężczyzna wysyłał wiadomości do brata i narzeczonej.

Gdy kolejne sądy potwierdzały słuszność działań pracodawcy, Rumun poskarżył się do Trybunału. Według niego firma naruszyła jego prawo do tajemnicy korespondencji.

Zaglądanie do wiadomości

Sprawa trafiła więc do Strasburga. We wtorek sędziowie stwierdzili, że firma miała prawo sprawdzać treść wiadomości wysyłanych przez mężczyznę ze służbowego sprzętu w czasie godzin pracy. Polityka firmy jednoznacznie zabraniała takich działań.

Wyrok Trybunału obowiązuje państwa, które podpisały Europejską Konwencję Praw Człowieka, w tym Polskę.

źródło:
Zobacz więcej