Halicki: decyzje które podejmuje rząd, godzą w dobry wizerunek Polski

– Nie bez powodu czy przedstawiciele UE, czy Rady Europy interesują się sytuacją polską. Wiele informacji wskazuje na to, że łamana jest konstytucja, a będąc członkami tych organizacji jesteśmy zobowiązani do respektowania pewnych zasad – mówił w programie „Gość poranka” w TVP Info wiceszef klubu parlamentarnego PO Andrzej Halicki. – Decyzje, które podejmuje polski rząd, godzą w polski wizerunek – podkreślił. I poinformował, że z takim przekazem przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann idzie na dzisiejsze spotkanie szefów klubów sejmowych u premier Beaty Szydło.

Spotkanie premier z szefami klubów. Rozmowy dotyczą sytuacji międzynarodowej

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpoczęły się rozmowy premier Beaty Szydło z szefami klubów parlamentarnych o sytuacji międzynarodowej i...

zobacz więcej

O godz. 13.30 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpocznie się spotkanie premier Beaty Szydło z szefami klubów parlamentarnych. Premier zaprosiła przedstawicieli wszystkich opcji parlamentarnych, by porozmawiać o sytuacji międzynarodowej i polityce zagranicznej.

Andrzej Halicki potwierdził w TVP Info, że szef klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann będzie obecny ma tym spotkaniu, odbywającym się w przeddzień debaty w Komisji Europejskiej o Polsce.

Przed debatami w KE i PE. Informacje o TK i ustawie medialnej trafią do Brukseli

Wiceszefowie MSZ – Konrad Szymański i Aleksander Stępkowski – przekażą w tym tygodniu w Brukseli przedstawicielom Komisji Europejskiej i...

zobacz więcej

Rujnowanie reputacji

Halicki wyjaśnił, że przekaz, z jakim Neumann pójdzie na to spotkanie, będzie taki, że „decyzje, które podejmuje polski rząd godzą w polski wizerunek, w związku z tym warto cofnąć się i zastanowić się raz jeszcze”. – Bardzo długo buduje się dobrą reputację, pozycję na arenie międzynarodowej, a bardzo szybko można ją zrujnować – dodał.

– Mam nadzieję, że pani premier będzie przyjmowała także te sugestie, które dotyczą wizerunku Polski. Bo przecież nie bez powodu czy przedstawiciele UE, czy Rady Europy interesują się sytuacją polską, gdy tak wiele informacji wskazuje na to, że łamana jest konstytucja. A będąc członkami tych organizacji jesteśmy zobowiązani do respektowania pewnych zasad, ogólnych standardów, które o demokracji w Polsce świadczą – powiedział gość TVP Info.

teraz odtwarzane
Andrzej Halicki w TVP Info o kontaktach z Niemcami

Posłanka Pawłowicz wzywa do bojkotu niemieckich towarów. „Sami wymierzajmy kary”

Posłanka PiS Krystyna Pawłowicz, oburzona wypowiedziami polityków z Niemiec pod adresem naszego kraju, wezwała do bojkotu niemieckich produktów....

zobacz więcej

Chuchać i dmuchać na relacje z Niemcami

Andrzej Halicki odniósł się również do ostatnich napięć na linii Warszawa-Berlin, spowodowanych krytycznymi wypowiedziami niemieckich polityków o sytuacji w Polsce. Szeroko komentowane były m.in. słowa szefa PE Martina Schulza, który porównał politykę polskiego rządu do działań prezydenta Rosji Władimira Putina. W związku z tym szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski spotkał się w poniedziałek z ambasadorem Niemiec w Polsce Rolfem Nikelem.

– Mieliśmy bardzo złe relacje z Niemcami. Od 25 lat te relacje są diametralnie różne. W związku z tym należy chuchać i dmuchać i pamiętać, jak wiele dobrego nam przyniosły: rozwój i bezpieczeństwo. Tymczasem dzisiaj mam wrażenie, że problemem największym w polskiej polityce zagranicznej są Niemcy. To jest nieprawda – powiedział Halicki. Zwrócił uwagę, że Schulz wypowiadał się jako przedstawiciel UE. – Co ma do tego administracja niemiecka? – pytał.

– Niemcy są naszym najważniejszym partnerem gospodarczym, warto w interesie polskich firm o tym pamiętać. (…) Pomyłką jest, aby akurat Niemców określać jako największy problem i wroga politycznego – mówił, krytykując poniedziałkowy apel posłanki PiS Krystyny Pawłowicz o bojkot niemieckich produktów.


Zobacz cały program

źródło:
Zobacz więcej