RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Cameron o obietnicach poparcia baz NATO w Polsce: nic takiego nie pamiętam

David Cameron (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)
David Cameron (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)

Brytyjski premier David Cameron zaprzecza, jakoby podczas wizyty w Warszawie dobił targu z Polską w sprawie odebrania zasiłków imigrantom w zamian za poparcie polskich dążeń do posiadania stałej bazy NATO. Cameron mówił o tym w rozmowie z BBC.

Waszczykowski precyzuje słowa o obniżeniu zasiłków dla Polaków w Wielkiej Brytanii. „To zabawa w głuchy telefon”

Szef polskiego MSZ precyzuje swoje słowa z wywiadu dla Reutera. Jak relacjonowała agencja minister Witold Waszczykowski zadeklarował, że Polska...

zobacz więcej

Po wizycie Camerona brytyjskie gazety cytowały wypowiedź ministra Witolda Waszczykowskiego na ten temat, które pochodziły z wywiadu udzielonego agencji Reutera. Szef polskiej dyplomacji dementował te informacje i mówił, że jego słowa zostały zniekształcone przez dziennikarzy.

Brytyjski premier do tej pory sprawy nie komentował. W niedzielę powiedział jednak w BBC, że „czyta w gazetach wiele rzeczy, które wydają się ciekawymi i potencjalnie godnymi uwagi sugestiami, ale z pewnością takie słowa nie padły w żadnych rozmowach, jakie prowadził” .

Cameron dodał, że Wielka Brytania istotnie popiera obecność wojsk NATO w Polsce i rozmowy były wielotorowe, ale powtórzył, że prasowe doniesienia „absolutnie nie pokrywają się z tym, co pamięta z rozmów”.

Cameron: jeśli Brytyjczycy powiedzą Unii „nie”, rząd zrobi wszystko, by wyjść ze Wspólnoty

- Nie podam się do dymisji, nawet jeśli przegramy referendum na temat dalszego członkostwa w UE - powiedział premier David Cameron w wywiadzie dla...

zobacz więcej

Niemniej premier Cameron oświadczył, że jest dobrej myśli w kwestii unijnych negocjacji i trzyma się swojego postulatu czteroletniej kwarantanny zasiłkowej, „chyba, że usłyszy lepszą propozycję”.

Oczekuje też zawarcia ugody z Unią w lutym i rozpisania referendum latem. Podkreślił jednak, że dla niego „bardziej się liczy treść, niż terminy”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej