RAPORT

Wojna na Ukrainie

Komisja Europejska uruchomi wobec Polski mechanizm kontroli praworządności

Komisja Europejska zastosuje procedurę kontroli wobec Polski (fot. Getty Images/Miguel Villagran)
Komisja Europejska zastosuje procedurę kontroli wobec Polski (fot. Getty Images/Miguel Villagran)

Po środowym spotkaniu unijnych komisarzy ws. sytuacji w Polsce Komisja Europejska podejmie decyzję o zastosowaniu wobec naszego kraju tzw. mechanizmu kontroli praworządności - informuje niemiecka gazeta „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”. Taka procedura zostanie przez Brukselę uruchomiona po raz pierwszy.

Szef PE ostro o Polsce: demokracja sterowana w stylu putinowskim. Brudziński odpowiada: ten polityk znowu bełkocze

– Postuluję sankcje wobec pana Martina Schulza i postuluję, żebyśmy mieli w głębokim poważaniu to, co po raz kolejny ten polityk – przepraszam za...

zobacz więcej

Gazeta informuje, że szef Komisji Jean-Claude Juncker przeprowadził w mijającym tygodniu rozmowy z poszczególnymi komisarzami. Wyłania się z nich zgodny obraz sytuacji w Polsce. Dlatego Komisja, po raz pierwszy, uruchomi mechanizm kontroli praworządności. Jak czytamy, nawet węgierski komisarz nie będzie blokował tej decyzji.

Gazeta dodaje, że kontrola będzie dotyczyć zmian w Trybunale Konstytucyjnym, a nie w mediach. „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” podkreśla, że także w Parlamencie Europejskim rośnie presja na Polskę. Szef Parlamentu Martin Schulz powiedział gazecie, że rządy Prawa i Sprawiedliwości to „demokracja w stylu Władimira Putina”. Jak ocenił, władze w Warszawie podporządkowują dobro państwa woli partii i „putinizują” europejską politykę.

Po raz pierwszy

W środę 13 stycznia odbędzie się w Brukseli debata na temat praworządności w Polsce. To pierwszy etap procedury, przyjętej przez KE w 2014 roku, której celem jest zapewnienie poszanowania prawa przez państwa członkowskie Unii.

Kolejnym etapem może być wydanie przez KE „rekomendacji” i zaleceń, by państwo członkowskie rozwiązało swoje problemy w wyznaczonym czasie. Jak pisał już wcześniej „FAS”, w przypadku, gdy dany kraj nie zareaguje na wysunięte przez Brukselę propozycje zmian, KE może wdrożyć postępowanie z powodu naruszenia praw podstawowych. Takie postępowanie może nawet oznaczać odebranie danemu krajowi prawa głosu w Radzie UE, do tego potrzebna jest jednak jednomyślna zgoda wszystkich krajów członkowskich.

Do tej pory jeszcze nigdy tej procedury nie zastosowano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej