RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezes TVP Jacek Kurski: Telewizja Polska była dla mnie zawsze wielką miłością

– Chciałbym, żeby to, co dobre w Telewizji Polskiej było kontynuowane, a to co złe, wymagające zmiany, zostało skorygowane i zmienione. Naszą świętą zasadą będzie to, że dobro widza będzie dla nas najważniejsze – powiedział nowy prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski, który w piątek odebrał nominację na to stanowisko z rąk ministra skarbu.

Jacek Kurski nowym prezesem Telewizji Polskiej. „Zagwarantuje rozumienie praw opozycji i praw rządzących”

– Prezesurę przekazuję w ręce pana Jacka Kurskiego. Jestem z tej decyzji zadowolony. To gwarancja przywrócenia równowagi w mediach publicznych....

zobacz więcej

Były europoseł PiS i Solidarnej Polski, a do niedawna – podsekretarz stanu w ministerstwie kultury Jacek Kurski – przed południem odebrał z rąk ministra skarbu Dawida Jackiewicza nominację na stanowisko prezesa Telewizji Polskiej. To efekt nowelizacji ustawy medialnej podpisanej w czwartek przez prezydenta. Kurski zastąpi na stanowisku szefa TVP Janusza Daszczyńskiego.

– Wiem, że pamiętają mnie państwo jako ostrego, wyrazistego, twardego polityka. To prawda. Byłem twardym, wyrazistym politykiem i właśnie dlatego, że takim politykiem byłem, a jednocześnie rozumiem świat mediów i jestem silnym człowiekiem, jestem gwarantem tego, że będę umiał ochronić niezależność i wolność telewizji publicznej od zagrożeń ze świata polityki – podkreślił prezes TVP.

Jacek Kurski dodał, że Telewizja Polska zawsze była dla niego „wielką miłością”. – Zostawiłem tutaj kilka najlepszych lat swojego życia jako jej pracownik – przypominał.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę medialną

– Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o radiofonii i telewizji – poinformowała w czwartek szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska. Tak...

zobacz więcej

Prezes Kurski traktuje powierzenie mu przez ministra skarbu funkcji prezesa zarządu TVP „jako wielki honor i zobowiązanie”. – Zobowiązanie do przywrócenia telewizji publicznej standardów uczciwej informacji, przywrócenia zasady uczciwej debaty, uczciwej, nieskrępowanej walki przeciwieństw, różnych opcji patrzenia na świat. Do tej pory duża część polskich widzów, Polaków, była tej możliwości pozbawiona – dowodził.

W podziemnej Solidarności

Prezes TVP przypomniał też swoją przeszłość w Solidarności. – Całą swoją młodość poświęciłem na walkę w podziemnej Solidarności o wolną Polskę i wolność słowa. Byłem dziennikarzem podziemnej gazety, podziemnego radia, współorganizowałem manifestacje podziemnej Solidarności w Gdańsku – wspominał. – Traktuję to jako dodatkowe zobowiązanie: wierność ideałom Solidarności, żeby na funkcji prezesa TVP dochować wierności zasadom uczciwości dziennikarskiej – dodał.

Według niego w telewizji publicznej pracuje wielu profesjonalistów, dlatego chce „żeby to, co dobre w TVP było kontynuowane, a to co złe, wymagające zmiany, zostało skorygowane”. – Naszą świętą zasadą będzie to, że dobro widza będzie dla nas najważniejsze. Nie interes producentów, reklamodawców, ale dobro polskiego widza – wskazywał.

PiS zaprasza dziennikarzy do pracy nad „dużą” ustawą medialną

– Ustawa medialna jeszcze nie weszła w życie. Chciałabym zaprosić przedstawicieli stowarzyszeń i wszystkich dziennikarzy do współpracy przy pracach...

zobacz więcej

Prezes Jacek Kurski zapowiedział, że TVP pod jego kierownictwem będzie robić wszystko, „aby odbudować narodową wspólnotę”. – Zrobimy wszystko, żeby być medium, które umie jednoczyć Polaków wokół wielkich i wzniosłych celów. Po to jesteśmy. Odrzucamy zasadę, której hołdowano tutaj przez wiele lat, że „tyle misji, ile abonamentu” – podkreślił.

Zasada BBC

– Nam będzie przyświecać inna zasada, zasada BBC, że to co dobre musi być popularne, a to co popularne musi być dobre. Misją może być uczciwa informacja, misją może być uczciwa publicystyka, misją może być godna rozrywka, filmy. Cała misja telewizji publicznej może się odbywać 24 godziny na dobę – wskazywał prezes.

Jacek Kurski zadeklarował też, że „przez ten czas kiedy będę kierował telewizją publiczną, dochowam wierności zasadom i standardom, które leżą u podstaw naszej firmy”. – Żeby ludzie tutaj znowu poczuli, że są u siebie, dajcie nam kredyt zaufania – apelował. Obiecał też otwarcie TVP na ludzi młodych. – Zapraszam wszystkich – przecież każdy, kto ma smartfona, może być dziennikarzem – żeby chcieli współpracować z TVP. Otworzymy ekrany TVP dla młodych – zakończył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej