Niemcy wznowili „Mein Kampf”. Pierwsze od 70 lat wydanie nazistowskiego manifestu

Do niemieckich księgarń trafiła w piątek książka „Mein Kampf” Adolfa Hitlera. To pierwsze od 70 lat wydanie książki uznawanej za główny manifest nazizmu. Dotychczas tej pozycji nie można było drukować, ale z początkiem stycznia wygasły prawa autorskie. Nowe wydanie zostało opatrzone krytycznym, naukowym komentarzem historyków.

Nowe wydanie „Mein Kampf” Hitlera w przyszłym roku trafi do księgarń

W bieżącym roku wygasną prawa autorskie władz Bawarii do książki Hitlera „Mein Kampf”. W związku z obawami, że na rynku pojawią się jej komercyjne...

zobacz więcej

Niemieccy historycy uznali, że krytyczna edycja książki zwanej „biblią nazizmu” powinna pojawić się na rynku. – Przygotowano wersję z odpowiednim komentarzem, zwracającym uwagę choćby na fatalne konsekwencje przemyśleń Hitlera – tłumaczy profesor Andreas Wirsching z Instytutu Historii Najnowszej w Monachium.

„Mein Kampf” to ideologiczny manifest Adolfa Hitlera. Książka powstała podczas pobytu przyszłego wodza III Rzeszy w więzieniu w Landsbergu po nieudanym puczu monachijskim z 8 listopada 1923 roku.

W książce Hitler wyłożył swoje opinie na temat między innymi rasy, polityki czy historii. Dzięki prawom autorskim, dorobił się na niej sporego majątku.

źródło:
Zobacz więcej