RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Wybory w Polsce nie dowodzą braku demokracji. PE zajęty ilością wody w spłuczce”. List włocławskiego biskupa do Schulza

List bpa Meringa opublikowała na swojej stronie kuria włocławska (fot. arch.PAP/Tytus Żmijewski/diecezja.wloclawek.pl)
List bpa Meringa opublikowała na swojej stronie kuria włocławska (fot. arch.PAP/Tytus Żmijewski/diecezja.wloclawek.pl)

Najnowsze

Popularne

„Wybory prezydenta i nowego rządu w Polsce nie są dowodem braku demokracji” – tak w liście do Martina Schulza napisał biskup włocławski Wiesław Mering. Duchowny zareagował w ten sposób na słowa szefa PE o tym, że wydarzenia w Polsce po zdobyciu władzy przez PiS „mają charakter zamachu stanu”.

Sytuacja w Polsce ma charakter zamachu stanu? Schulz: będziemy o tym dyskutować w PE

– Wydarzenia w Polsce mają charakter zamachu stanu – powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz w poniedziałek w wywiadzie...

zobacz więcej

Biskup informuje w liście otwartym, że przyjął „z wielkim zdumieniem i oburzeniem” opinię o „zamachu stanu” w Polsce. „Wybory Pana Prezydenta i nowego Rządu w Polsce nie są dowodem braku demokracji. Wybory ukazały, że większość zwykłych obywateli mojego kraju chce zmiany” – napisał hierarcha.

„Problem w tym – kontynuuje ordynariusz wrocławski – że ci, którzy mieli dotąd władzę, na tej decyzji tracą; nie chcą się zatem poddać werdyktowi wyborów i wykorzystują dla swoich interesów także Parlament Europejski”.

„Parlament zajęty ilością wody w spłuczce”

W tekście listu znalazło się więcej zdecydowanych i uszczypliwych sformułowań. „Parlament pod Pańskim kierownictwem zajęty jest na pewno bardzo ważnymi sprawami, m.in. długością płomienia świec i ilością wody w spłuczce” – napisał biskup. „Poprawność polityczna idąca w parze z małostkowością nie sprzyja mądrości. Szkoda, że – jak to kiedyś mówił pan Chirac – także Pan stracił okazję, by siedzieć cicho” – dodał.

„Nie skrytykowałem Polaków, a polski rząd”. Martin Schulz nie zamierza przepraszać

zobacz więcej

Biskup nawiązał do słów krytyki, jaką w 2003 roku prezydent Francji skierował pod adresem państw wówczas kandydujących do członkostwa w UE – a więc i Polski – za poparcie twardej polityki Stanów Zjednoczonych wobec Iraku. W liście do Schulza ordynariusz włocławski zaznaczył, że nie spodziewa się przeprosin z jego strony wobec Polaków. „Trzeba wielkości, by uznać swój błąd” – napisał.

Szef KE: nie dramatyzujmy za bardzo, musimy mieć dobre relacje z Polską

– Nie atakujemy Polski – zapewnił w czwartek szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, dodając jednocześnie, że Bruksela prawdopodobnie nie...

zobacz więcej

List w wersji polskiej i niemieckiej

List w wersji polskiej i niemieckiej „w związku z kolejnymi głosami napływającymi z Unii Europejskiej, a dotyczącymi sytuacji w Polsce” opublikowała na swojej stronie kuria włocławska.

W połowie grudnia w wywiadzie dla niemieckiego radia Deutschlandfunk Martin Schulz ocenił, że wydarzenia w Polsce mają charakter zamachu stanu. Przewodniczący PE dodał, że sytuacja w Polsce będzie przedmiotem dyskusji w europarlamencie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej