RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Policja ujęła pierwszych podejrzewanych o napaści na kobiety w Niemczech. „Jeżeli to migranci, mogą być deportowani”

Policja zidentyfikowała dotychczas 16 osób podejrzanych o udział w napaściach seksualnych i rabunkowych na kobiety w sylwestra w Kolonii, na zachodzie Niemiec. Niemcy informowali wcześniej o zatrzymaniu kilku sprawców napaści. Liczba zawiadomień o popełnieniu przestępstwa składanych przez ofiary molestowania wzrosła do 121.

Burmistrz Kolonii radzi kobietom, jak uniknąć gwałtów. „Trzymajcie się na dystans”

zobacz więcej

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia grupa ponad tysiąca mężczyzn, według policji „o wyglądzie wskazującym na pochodzenie z krajów arabskich lub Afryki Północnej”, zebrała się w okolicach dworca głównego w Kolonii i znajdującej się nieopodal katedry. Młodzi mężczyźni obrzucali petardami innych uczestników zabawy pod gołym niebem.

Z tłumu wyodrębniały się mniejsze grupy, które osaczały kobiety, napastowały je, a następnie okradały. Grupy napastników liczące kilkadziesiąt osób otaczały swoje ofiary, uniemożliwiając policji szybką interwencję.

Rzecznik kolońskiej policji powiedział w czwartek, że domniemani sprawcy zostali rozpoznani na nagraniach wideo i zdjęciach. Zastrzegł, że tożsamość większości z nich nie jest jeszcze znana.

Na razie udało się jednak zatrzymać kilku sprawców napaści.

Kolonia: co poszło źle? Szef MSW obwinia policję

- Nie tak powinni działać policjanci – powiedział w środę minister spraw wewnętrznych Niemiec, Thomas de Maiziere. Po kilku dniach milczenia na jaw...

zobacz więcej

Ponad 100 zawiadomień na policję

Liczba osób, które złożyły zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa w Kolonii, wzrosła ze 106 do 121. W Hamburgu, gdzie miały miejsce podobne incydenty, zgłosiły się 53 poszkodowane. Trzy czwarte zgłoszeń dotyczy napaści seksualnych.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere skrytykował policję za opieszałość. Kolońska policja przyznała, że zbagatelizowała początkowo skalę zagrożenia. Prezydent (komendant okręgowy) policji Wolfgang Albers wykluczył jednak możliwość swojej dymisji. – W tej sytuacji jestem tutaj potrzebny – powiedział.

Niemiecka policja podkreśla, że na razie nie ma żadnych dowodów na to, iż wśród napastników znajdowali się uchodźcy.

Deportacje imigrantów

W czwartek minister sprawiedliwości Heiko Maas ogłosił, że jeśli sprawcy napaści okażą się imigrantami, mogą zostać deportowani z Niemiec.

– Sądy będą musiały zadecydować o wysokości wyroku, ale taka kara jest co do zasady jak najbardziej możliwa za przestępstwa seksualne – powiedział.

Minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere już w środę powiedział, że „każdy, kto popełnia poważne przestępstwo, bez względu na swój status, musi liczyć się z tym, że zostanie deportowany z Niemiec”.

Rady pani burmistrz

Władze Kolonii oraz niemieckie media są krytykowane za przemilczenie informacji o napaściach – została ona podana do wiadomości dopiero po kilku dniach. Z kolei burmistrz miasta Henriett Reker poradziła mieszkankom jej miasta, by trzymały się w grupach i unikały nieznajomych mężczyzn.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej