RAPORT

Pogarda

Niedzica: zakończyło się spotkanie prezesa PiS z Wiktorem Orbanem

Najnowsze

Popularne

Premier Węgier Wiktor Orban i prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkali się w pensjonacie „Zielona owieczka” w Niedzicy. Politycy zjedli obiad, pensjonat opuścili około godziny 17.30. Według jednego z uczestników, była to „dobra i długa rozmowa”.

PiS nie chce już Budapesztu w Warszawie. „Kaczyński odmówił spotkania z Orbanem”

– Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie przyjął zaproszenia na spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbanem - mówił w czwartek szef klubu PiS Mariusz...

zobacz więcej

Politycy w pensjonacie zjedli obiad, restaurację opuścili około godziny 17.30. Budynku cały czas strzegli funkcjonariusze BOR i ochroniarze. Było to nieformalne spotkanie, nie zakończyło się żadną konferencją ani wystąpieniem dla mediów. Trwało ponad 6 godzin. politycy, pierwszy opuścił Orban; niecałe pół godziny później odjechał prezes PiS. Nie udzielali komentarzy mediom.

- To było nieoficjalne spotkanie liderów partii FIDESZ i PiS, to była dobra i długa rozmowa - powiedział polityk ze ścisłego kierownictwa PiS, który uczestniczył w spotkaniu. Nie chciał jednak ujawnić, o czym politycy rozmawiali.Jak podają węgierskie media, spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim rozpoczyna serię spotkań Viktora Orbana z europejskimi sojusznikami, którzy będą dla niego kluczowi w rozpoczynającym się roku. Według portalu vs.hu, wśród tematów poruszanych w trakcie spotkania były m.in. wspólne stanowisko odnośnie przyszłości Wielkiej Brytanii w UE, wewnętrzna sytuacja w Polsce i na Węgrzech oraz szczególnie ważny wątek, którym jest stosunek do tzw. kwot. To system rozdzielania imigrantów między wszystkimi krajami UE zaproponowany przez Komisję Europejską. Stanowisko obydwu krajów jest zbieżne.

Także portal „Hungary Today” zwrócił uwagę, że do spotkania doszło przed zaplanowanymi na czwartek rozmowami szefa węgierskiego rządu z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Według portalu Budapeszt i Warszawa mogą rozmawiać nad wspólnym stanowiskiem względem polityki Londynu.

„Budapest Business Journal” podawał na swej stronie internetowej, że szef rządu w Budapeszcie ma przyjechać do Polski na zaproszenie PiS i ma się też spotkać z premier Beatą Szydło. W Niedzicy premier Szydło jednak nie było.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej