Satelita z Polski na orbicie? Pierwsze plany Polskiej Agencji Kosmicznej

Droga Mleczna (fot. flickr.com/ Thanasis Papathanasiou)

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) planuje budowę astronomicznego satelity obserwacyjnego – dowiedziało się Radio Gdańsk. Polski satelita miałby obserwować gwiazdy, galaktyki aktywne albo miejsca wybuchów supernowych, korzystając z promieniowania ultrafioletowego.

Polska potęgą w budowie rakiet? Polska Agencja Kosmiczna wchodzi do gry

– Produkcja sztucznych satelitów wydaje się realnym celem dla polskiego przemysłu kosmicznego – stwierdził prof. Marek Banaszkiewicz, szef Polskiej...

zobacz więcej

To jeden z pierwszych projektów agencji. Dwa kolejne to satelitarny system zobrazowań radarowych, służący obserwacji powierzchni Ziemi z kosmosu, oraz system tzw. świadomości sytuacyjnej, który ma reagować na zagrożenia takie jak cyberataki czy kolizje z dryfującymi przedmiotami.

Na razie POLSA rozpisała konkursy na opracowanie wstępnego studium wykonalności tych projektów; są już pierwsze oferty.

Polska Agencja Kosmiczna działa od niedawna – powstała na mocy ustawy z dnia 26 września 2014 r. W zeszłym roku rozpoczęła współpracę ze swoimi odpowiednikami między innymi we Francji, Włoszech, Brazylii i Meksyku. Główną siedzibę ma w Gdańsku, otworzyła jednak również oddziały terenowe w Warszawie i Rzeszowie.

źródło:
Zobacz więcej