RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Obama ma dosyć wszechobecnej broni na ulicach USA. Emocjonalne wystąpienie w Białym Domu

Obama ogłosił plan zwiększenia kontroli nad sprzedażą broni (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)
Obama ogłosił plan zwiększenia kontroli nad sprzedażą broni (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)

Najnowsze

Popularne

– Co roku ponad trzydzieści tysięcy Amerykanów traci życie przez broń. Trzydzieści tysięcy. Samobójstwa, przemoc domowa, gangsterskie strzelaniny, wypadki. Setki tysięcy Amerykanów straciło braci i siostry lub pochowało własne dzieci – powiedział prezydent USA Barack Obama w czasie wtorkowego wystąpienia. Zapowiedział jednocześnie walkę z nadmiarem broni w rękach obywateli Stanów.

USA: liczba ofiar wypadków na drogach równa liczbie zabitych z broni palnej

W USA po raz pierwszy liczba zgonów w wyniku postrzału z broni palnej zrównała się z liczbą śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. To skutek...

zobacz więcej

Obama przemawiał w Białym Domu, towarzyszyły mu rodziny osób zabitych w strzelaninach. – Wielu musi nauczyć się żyć z niepełnosprawnością albo bez miłości swojego życia. Kilka takich osób jest dzisiaj tutaj – mówił prezydent. W pewnym momencie otarł nawet łzę.

Obama przedstawił program ograniczenia ilości broni w rękach Amerykanów. Jak zapewnił, nie będzie on wymagał akceptacji Kongresu i opiera się głównie na wprowadzeniu dodatkowych kontroli przy sprzedaży broni oraz ułatwienia wymiany informacji na ten temat między służbami w poszczególnych stanach. Bardziej restrykcyjne mają być także zasady kontrolowania zmiany właściciela broni.

Jak ocenia portal Politico, proponowane zmiany raczej nie będą miały większego wpływu na ograniczenie ilości pistoletów i karabinów.

President Obama wipes away tears as he remembers the schoolchildren killed in Newtown: "First graders...Every time I think about those kids, it gets me mad."

Posted by TIME on 5 stycznia 2016

Największa na świecie sieć sklepów przestanie sprzedawać karabiny. Zastąpią je strzelby

Amerykańska sieć supermarketów Walmart wycofa z półek karabiny. Jak tłumaczą władze sklepu, to reakcja na prośby klientów. Nie oznacza to jednak,...

zobacz więcej

Druga poprawka

Część amerykańskich stanów ma wyjątkowo liberalne prawo dotyczące posiadania broni. W niektórych pistolety i inną broń palną można kupić nawet w supermarketach, a jej noszenie w miejscach publicznych nie jest zabronione.

Z jednej strony spora część społeczeństwa oczekuje od władz zaostrzenia zasad posiadania broni, z drugiej silne lobby zwolenników utrzymania obecnych rozwiązań sprzeciwia się jakimkolwiek ograniczeniom. Przywołują przy tym drugą poprawkę do amerykańskiej konstytucji, która gwarantuje możliwość posiadania broni.

Barack Obama po serii strzelanin, których ofiarami byli zwykli ludzie, zapowiedział ostrą walkę z powszechnym, praktycznie nieograniczonym dostępem do broni.

Według danych opublikowanych przez dziennik „Washington Post” w USA w 2014 roku na 100 mieszkańców przypadało 112 sztuk broni palnej. W Polsce jest to średnio 1,3 sztuki na 100 mieszkańców.

teraz odtwarzane
Obama chce zwiększyć kontrolę nad sprzedażą broni

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej