RAPORT

Pogarda

PiS zaprasza dziennikarzy do pracy nad „dużą” ustawą medialną

Najnowsze

Popularne

– Ustawa medialna jeszcze nie weszła w życie. Chciałbym zaprosić przedstawicieli stowarzyszeń i wszystkich dziennikarzy do współpracy przy pracach nad tzw. dużą nowelizacją ustawy medialnej – zachęcał w programie „Po przecinku” w TVP Info Wojciech Skurkiewicz. Poseł PiS zapowiedział, że ustawa będzie konsultowana zarówno ze środowiskiem dziennikarskim jak i Unią Europejską. Tymczasem Mariusz Witczak z PO stwierdził, że „mała” ustawa medialna pozwala PiS-owi w sposób partyjny i rządowy zarządzać mediami publicznymi.

Organizacje dziennikarskie – Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich, Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy, Europejska Federacja Dziennikarzy i Komitet Ochrony Dziennikarzy – zwróciły się do Rady Europy w sprawie ustawy o mediach publicznych w Polsce. Zdaniem tych organizacji „proponowane rozwiązania są zwrotem ku bezpośredniej kontroli rządowej nad strategiczną i redakcyjną postawą nadawców publicznych, co jest całkowicie nie do zaakceptowania w prawdziwej demokracji”.

Napisano również, że „plany polskiego rządu są bezpośrednio sprzeczne z zobowiązaniami podjętymi przez Komitet Ministrów Rady Europy w jego deklaracji w sprawie zarządzania mediami publicznymi z 2012 roku”.

Ustawa przekształcająca media publiczne w narodowe niemal gotowa. „Oddaje media Polakom”

W ciągu najbliższych tygodni do Sejmu ma trafić projekt ustawy przekształcającej media publiczne w narodowe – zapewniła posłanka PiS Joanna...

zobacz więcej

„Wstępne koncepcyjne prace dobiegają końca”

– Chciałbym zaprosić przedstawicieli tych stowarzyszeń i wszystkich dziennikarzy do współpracy przy pracach nad tzw. „dużą” nowelizacją ustawy medialnej. Te wstępne koncepcyjne prace dobiegają końca. Za chwilę odbędą się negocjacje społeczne. Zapraszamy wszystkich dziennikarzy telewizji i radia, by się włączyli do prac nad tą ustawą – mówił w programie TVP Info Wojciech Skurkiewicz (PiS).

Dodał, że „mała” ustawa jest incydentalna i jej żywot skończy się z końcem czerwca, a na jej miejsce wejdzie właśnie duża ustawa medialna. – My absolutnie nie zamykamy ust niezależnym dziennikarzom. Jeżeli ktoś w swojej pracy posługuje się rzetelnością, obiektywizmem i profesjonalizmem, może być spokojny o to, że będzie funkcjonował dalej w mediach – powiedział.

„PiS jest zainteresowany zdemolowaniem tej instytucji”

Tymczasem Mariusz Witczak z PO w odpowiedzi na te słowa stwierdził, że sytuacja wygląda tak, że PiS napisało bardzo krótką ustawę, która pozwala mu w sposób partyjny zarządzać mediami publicznymi.

– To musi niepokoić. Komisja Europejska jest zobowiązana do badania standardów – powiedział polityk Platformy. Dodał, że – według niego – intencja partii rządzącej jest jasna. – PiS jest zainteresowany zdemolowaniem tej instytucji (TVP – red.). Chce podejmować ustawy niezgodne z konstytucją – mówił Witczak.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej