RAPORT

Pogarda

Schetyna: wypowiedzi Waszczykowskiego budzą w świecie zdumienie; tak się nie rozmawia między partnerami

Najnowsze

Popularne

– To jest język w Europie niedopuszczalny. Tak się nie rozmawia między partnerami, którzy chcą prowadzić wspólną politykę – mówił w programie „Gość poranka” w TVP Info były szef MSZ Grzegorz Schetyna, krytykując wypowiedzi swojego następcy Witolda Waszczykowskiego. Zdaniem Schetyny politycy PiS, „zaczadzeni wyborczym zwycięstwem”, nie zdają sobie sprawy z konsekwencji wypowiadanych słów. Tymczasem „jak jest akcja, to będzie także reakcja” – powiedział.

Waszczykowski: w mediach ukazał się skrót wywiadu, nie wywiad. „Nie było mowy o układzie coś za coś”

– To był wywiad długi, szeroki, autoryzowany. Natomiast to, co się ukazało, nie jest moim wywiadem, to jest edycja z mojego wywiadu, której...

zobacz więcej

W połowie grudnia min. Waszczykowski nazwał przewodniczącego PE Martina Schulza – w wywiadzie dla „Super Expressu” – „człowiekiem słabo wykształconym i słabo zorientowanym w politycznym świecie”. W poniedziałek w TVP Info prostował z kolei cytowaną przez agencję Reutersa wypowiedź nt. kompromisu z Wielką Brytanią ws. ograniczeń świadczeń dla imigrantów. Jak tłumaczył, nie czuje się zawodowym dyplomatą, lecz politykiem, który kieruje dyplomatami i – będąc w centrum debaty politycznej – ma prawo używać języka czasem bardziej wyrazistego niż język dyplomatów. Przekonywał też, że w mediach ukazał się skrót wywiadu, a nie wywiad, który był o wiele dłuższy i obszerniejszy.

Problem dla polskiej polityki

Schetyna uważa, że polska polityka zagraniczna musi być jednorodna i konsekwentna, dlatego wypowiedzi Waszczykowskiego jej nie służą. Zaznaczył, ze minister najpierw udzielił wywiadu, a potem swoje słowa prostował, nie wiadomo więc, co jest jego prawdziwą opinią. Schetyna zwrócił uwagę, że prostowana później przez ministra wypowiedź o „handlu dotyczącym wymiany kwestii praw emigrantów na Wyspach Brytyjskich na wzmocnienie wschodniej flanki NATO” była nieporozumieniem, bo „NATO to nie Unia Europejska, to USA i Kanada, to zupełnie inny wymiar”.

teraz odtwarzane
Schetyna w TVP Info o polityce zagranicznej rzadu PiS

Rząd zajmie się nieujawnionym dotąd dokumentem nt. polityki zagranicznej. „Trzeba dokonać korekty”

– Ten dokument został złożony w końcu tego roku. To jest kilkudziesięciu stronicowy dokument, który ocenia sytuację międzynarodową wokół Polski –...

zobacz więcej

Odpowiedzialność za całą UE

Polityk Platformy skrytykował zapowiedź dokonania przez min. Waszczykowskiego „poważnej korekty” polskiej polityki zagranicznej. – Jeżeli tak mają wyglądać pierwsze tygodnie aktywności (ministra), to nie widzę tego dobrze – ocenił.

Podkreślił, że „polska pozycja w Europie i świecie jest, a przynajmniej do niedawna była tak mocna, że Polska musi ponosić odpowiedzialność nie tylko za własny interes narodowy, ale za całą UE.

Tymczasem „wypowiedzi (Waszczykowskiego) wywołują spore zamieszanie i zdziwienie w Europie i w świecie, bo przecież na te kwestie odpowiadają ministrowie, komisarze europejscy, sytuacja w Polsce jest komentowana powszechnie”.

Waszczykowski: jeżeli Schulza nie najdzie refleksja, dostanie notę protestacyjną

Nie powinien wypowiadać takich słów, nie mając wiedzy o tym co się dzieje w Polsce – powiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski o...

zobacz więcej

Niedopuszczalny język

– To jest język w Europie niedopuszczalny. Tak się nie rozmawia między partnerami, którzy chcą prowadzić wspólną politykę – mówił Schetyna.

Jego zdaniem PiS „nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji takich wypowiedzi i takich działań”. – Są moim zdaniem zaczadzeni wyborczym zwycięstwem i nie zdają sobie sprawy że Polska jest wpisana w pewien system państw Unii Europejskiej, NATO, że to jest większa całość, a nie tylko nasza wola czy nasze widzimisię – powiedział gość TVP Info.


Zobacz cały program

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej