Raport

Epidemia koronawirusa

Orlen stawia na ropę z Rosji. Nowy prezes koncernu podpisał dwa duże kontrakty

Orlen będzie kupował ropę od Rosji (fot. flickr.com/ Thomas Rousing)

Nowy szef Orlenu Wojciech Jasiński zwiększa import ropy z Rosji, zrywając z polityką swojego poprzednika – informuje „Gazeta Wyborcza”. Koncern nie ujawnia, dlaczego wybrał ofertę Rosjan.

PKN Orlen ma nowego prezesa. To były minister skarbu Wojciech Jasiński

Wojciech Jasiński został prezesem PKN Orlen – poinformowała spółka w środę wieczorem. Wcześniej z kierowania nią został odwołany prezes Jacek...

zobacz więcej

Pod koniec 2015 r. polskie rafinerie zaczęły kupować ropę naftową z Arabii Saudyjskiej i Kurdystanu. Ówczesny szef Orlenu Jacek Krawiec nie krył, że rozważa długoterminowy kontrakt z koncernem Saudi Aramco. Został jednak odwołany w połowie grudnia przez kontrolowaną przez rząd PiS radę nadzorczą. Jako nowego szefa Orlenu wskazano – bez konkursu – polityka PiS Wojciecha Jasińskiego, który w związku z tym zrezygnował z mandatu posła.

Nowy szef koncernu opowiedział się za ropą z Rosji. Rosnieft i Orlen podpisały aneks przedłużający na trzy lata, od lutego 2016, umowę na dostawy ropy naftowej do rafinerii w Płocku. Aneks przewiduje też możliwość zwiększenia przez Orlen zakupów ropy od Rosnieft z 6 do 8,4 mln ton rocznie. – Partnerstwo z Polską jest sprawdzone od lat i zbudowane na zasadach długoterminowej i wzajemnie korzystnej współpracy – cieszył się cytowany przez „GW” szef Rosnieftu Igor Sieczin. Ponadto koncern podpisał trzyletni kontrakt ze szwajcarskim przedstawicielstwem rosyjskiego koncernu naftowego Tatnieft na dostawy do rafinerii w Płocku od 1,2 do 2,4 mln ton ropy rocznie.

Orlen twierdzi, że nie rezygnuje z ropy saudyjskiej, jednak po podpisaniu tych dwóch kontraktów będzie kupować od rosyjskich państwowych kompanii dwie trzecie surowca zużywanego w rafinerii w Płocku.

źródło:
Zobacz więcej