RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rząd zajmie się nieujawnionym dotąd dokumentem nt. polityki zagranicznej. „Trzeba dokonać korekty”

We wtorek rząd ma zająć się nieujawnionym do tej pory dokumentem na temat polskiej polityki zagranicznej i jej kierunków - powiedział w programie „Dziś wieczorem” Witold Waszczykowski, szef MSZ. Jak dodał, dokument liczy kilkadziesiąt stron i ocenia sytuację międzynarodową wokół Polski.

Waszczykowski stwierdził, że nie zdradzi wielkiej tajemnicy, jeśli powie, że sytuacja wokół Polski pogorszyła się. – Mamy kryzys na wschodzie i na południu Europy. Mamy skomplikowane sytuacje i dylematy instytucji, do których należymy, jak NATO i UE, które zastanawiają się jak z nich wybrnąć. Są też wyzwania globalne jak problemy klimatyczne, którym trzeba stawić czoła, pozycjonować się wobec tego – mówił.

Waszczykowski precyzuje słowa o obniżeniu zasiłków dla Polaków w Wielkiej Brytanii. „To zabawa w głuchy telefon”

Szef polskiego MSZ precyzuje swoje słowa z wywiadu dla Reutera. Jak relacjonowała agencja minister Witold Waszczykowski zadeklarował, że Polska...

zobacz więcej

„Już nie można płynąć w głównym nurcie”

Pytany o to, czy polska polityka zagraniczna będzie się różnić w stosunku do tej, jaką prowadzono przez ostatnie lata, odpowiedział, że tak zmiany są potrzebne. – Trzeba dokonać korekty, bo sytuacja się zmieniła. Potrzebne są nowe oceny tej sytuacji, nowe spojrzenie, nowe instrumenty. Już nie można płynąć w głównym nurcie, zdawać się na ciepłą wodę i inne organizacje, które za nas załatwią pewną sprawę – mówił.

Jak tłumaczył, to oznacza, że Polska musi mieć własną aktywną politykę, artykułować swoje interesy i przypominać o nich swoim sojusznikom. – Chodzi o to, że Polska nie może być bierna, zdawać się na decyzje podejmowane przez innych – mówił.


Obejrzyj cały program: „Dziś wieczorem”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej