RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Załamanie w Chinach uderzyło w Europę. Mocno traci też WIG, drożeje frank szwajcarski

Na giełdzie w Szanghaju zawieszono notowania po tym, gdy benchmarkowy wskaźnik CSI 300 spadł o 7 proc. (fot. PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG)

W Europie zniżkują indeksy. Graczy rynkowych mocno niepokoją informacje z Chin, o gorszej niż spodziewano się koniunkturze. Nastroje mocno pogorszyły się też z powodu wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie.

Optymistyczne prognozy analityków. PKB wspomoże program Rodzina 500+

Dzięki wzrostowi płac i programowi Rodzina 500+ polski PKB w 2016 r. będzie rósł coraz szybciej – szacują eksperci, na których powołuje się...

zobacz więcej

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, spadł niespodziewanie w grudniu do 48,2 pkt. z 48,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca – podano wyliczenia Caixin Media i Markit Economics. Analitycy spodziewali się w grudniu 48,9 pkt. Na giełdzie w Szanghaju zawieszono notowania po tym, gdy wskaźnik CSI 300 spadł o 7 proc.

Spadki w Europie

Europejskie giełdy rozpoczęły 2016 r. silnymi spadkami. Warszawska giełda także bardzo źle rozpocząła dzień. Na otwarciu WIG20 spadł o 1,4 proc. i po kwadransie handlu powiększył straty do 2,6 proc., schodząc do 1810,47 punktów – informuje portal bankier.pl. Po godz. 11 tracił niemal 2,3 proc.

Aż o 6 proc. spadły akcje KGHM, którego walory zniżkują także ze względu na malejące ceny miedzi. Spadki odnotowały też inne duże spółki. O 4,3 proc. zniżkowała Energa, PKO BP spadał o 3 proc., Orlen, który sfinalizował zakup amerykańskiej spółki FX Energy za łączną kwotę około 83,1 mln USD, spadł o 3,4 proc.

Podobnie wyglądał poranek na głównych rynkach europejskich. Jak podaje bankier.pl niemiecki DAX na otwarciu spadł o 2,9 proc. Po 30 min. był już 3,7 proc. na minusie, londyński FTSE100 osunął się aż o 2,4 proc., a hiszpański IBEX spadał o 2,2 proc.

Konflikt saudyjsko-irański burzy spokój inwestorów

Nastroje też mocno pogorszyły się z powodu wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie. Szef MSZ Arabii Saudyjskiej Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir ogłosił w niedzielę, że - po ostrej irańskiej reakcji na egzekucję al-Nimra i atakach na saudyjskie placówki w Iranie - władze w Rijadzie zrywają stosunki dyplomatyczne z Teheranem. Saudyjskich dyplomatów ewakuowano z Iranu.

Egzekucja al-Nimra, zdeklarowanego krytyka rządzącej w Arabii Saudyjskiej dynastii Saudów, zaostrzyła napięcia na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Teheranie, który rywalizuje z Rijadem o wpływy w regionie. W stolicy Iranu w sobotę wieczorem setki manifestantów zaatakowały saudyjską ambasadę.

Rośnie wartość franka

Spadki na europejskich i chińskich giełdach uderzyły też w polską walutą. Złoty traci na wartości wobec najważniejszych walut, miedzy innymi względem euro i dolara. Najmocniej podrożał frank szwajcarski – ponad 0,8 proc. Za jednego franka należało dziś rano zapłacić 3,95 zł.

źródło:
Zobacz więcej